Důležitým kritériem výběru chladničky je klimatická třída. Jiné požadavky budete mít na ledničku do kuchyně, kde je celoročně stálá teplota, než na přístroj na chatě, kde se teploty často mění.
V současnosti je ledničkou vybavena téměř každá domácnost ve vyspělém světě. Chladničky je možné dostat v celé řadě různých velikostí a provedení, jejich základní princip je však shodný – jde o izolované tepelná čerpadla, které ve svém nitru udržují nižší teplotu, než je teplota okolního vzduchu. Tím zpomalují rychlost množení bakterií a pomáhají udržet potraviny déle čerstvé.
V závislosti na svých potřeb a možností si můžete vybrat klasickou volně stojící chladničku, podstavnou ledničku, kterou můžete umístit například pod kuchyňskou linku, nebo některý z vestavěných modelů, který po zabudování do interiéru kuchyně splyne s prostředím a působí nerušivým a elegantním dojmem. Mnoha lidem samotná chladnička nestačí, a tak volí kombinované modely chladničky s mrazničkou, které v horní části chladí av dolní mrazí (nebo naopak). Náročnější uživatele by mohly zajímat takzvané americké chladničky, kde chladící a mrazící část není rozdělena horizontálně, ale vertikálně. Tyto přístroje jsou však kromě vyšší ceny prostorově náročnější. V našich testech se zaměřujeme na kombinované chladničky s klasickou konfigurací chladnička nahoru, mraznička dole.
Podle čeho vybírat?
energetický štítek
Ať se nám to líbí, nebo ne, chladnička představuje jeden z klíčových prvků v domácnosti. Její rozměry jsou nezanedbatelné a po ekonomické stránce jde o spotřebič, který vaši peněženku zatíží nejvíce. Na rozdíl od většiny ostatních spotřebičů totiž chladničky běží téměř nepřetržitě, a proto si pozorně prohlédněte přiložený energetický štítek. Štítek podle platné legislativy musí mít všechny prodávané chladničky. Najdete na něm tyto údaje:
• energetickou třídu– informuje o energetické účinnosti. Stupnice se pohybuje od A +++ až po G, kde první označení znamená energeticky nejšetrnější výrobek. Platí, že na základě směrnice o ekodesignu mohou být od července 2014 uváděny na trh pouze chladničky třídy A ++ a nejlepší z kategorie A +. Avšak pozor, jde spíše o orientační údaj. V testu jsme totiž narazili na několik výjimek – modely třídy A + s dobrým hodnocením za spotřebu energie a naopak dostatečně hodnoceny chladničky třídy A ++.
• roční spotřebu v kWh / rok – iv tomto případě se mějte na pozoru. Jak totiž ukázaly naše testy, uváděná roční spotřeba je skutečně pouze orientační a od skutečných hodnot může poměrně výrazně lišit. Roční spotřeba energie uváděná na energetických štítcích je pouze orientační, protože tato hodnota vychází z nereálných podmínek. V našem testu uvádíme spotřebu vypočítanou na základě reálného používání chladničky, do které je zahrnuto pravidelné ukládání potravin do mrazničky a chladničky. Od deklarované se liší v řadě desítek, někdy i stovek kilowatthodin.
• užitný objem – udává, jaké množství potravin může teoreticky pojmout. Do třetice platí, že tvrzení výrobce nelze brát doslova. Skutečný naměřený využitelný objem chladničky (a mrazničky) může být io několik desítek litrů menší. Při uvádění objemu totiž často nepočítají s tím, že v lednici nebo mrazničce jsou ještě poličky a zásuvky, které výsledný objem snižují. Naše hodnoty naměřeného užitného objemu ukazují, kolik se toho do chladničky skutečně vejde.
• hlučnost – výhodnější je pochopitelně zvolit tišší ledničku. Hluk produkovaný tímto spotřebičem, respektive jeho kompresorem, se může zdát zanedbatelný, avšak zejména ve večerních a nočních hodinách, kdy je v domácnosti ticho, může působit velmi rušivým dojmem.
Počet kompresorů a termostatů
Na praktické používání kombinované chladničky tento technický údaj příliš velký význam nemá. Nevypovídá ani o výkonu, ani o životnosti. Zato Dvoukompresorové modely jsou dražší. Mnohem důležitější je, zda má kombinovaná chladnička dva termostaty, tedy zda umožňuje nezávislé a přesnější nastavení teploty v chladicí a mrazicí části.
Ačkoliv většina chladniček se dvěma termostaty má zároveň dva kompresory, některé mají jen jeden. Při výběru můžete na počet kompresorů s klidem zapomenout a vybírat podle počtu termostatů. Na trhu jsou již spotřebiče s třemi termostaty, které umožní separátně nastavení teploty i pro tzv. nulovou zónu, která je určena pro uchovávání choulostivých potravin, jako jsou čerstvé maso nebo ryby (výrobci ji nazývají například BioFresh, CoolSelect a podobně). Více termostatů se hodí iv případě, že chcete odmrazit mrazničku při zapnuté lednici nebo naopak.
Rozměry
Pokud kupujete kombinovanou chladničku podle rozměrů, počítejte s tím, že na správné fungování je třeba nechat kolem ní pár cm prostoru kvůli cirkulaci vzduchu. Po stranách je to většinou jen pár cm, ale nad ní to může být 5 nebo 10 cm. Doporučené odstupy najdete většinou v návodu k použití a my je v našich hodnotících tabulkách už započítáváme k rozměrům přístroje. Pokud se jimi nebudete řídit, počítejte s navýšením spotřeby.
Mimo pečlivého změření místa, kam hodláte svou novou ledničku umístit, si rozmyslete, na kterou stranu se mají otevírat dvířka chladničky. Některé modely umožňují oboustranné otevírání, což se hodí zejména v domácnostech, kde není místa nazbyt.
Bez námrazy to jde lépe
Doporučujeme vybírat modely s beznámrazovým systémem jako v chladicí, tak mrazící části, protože tím odpadá nutnost vnitřní prostory pravidelně odmrazovat. Tyto systémy se většinou nazývají No Frost, v poslední době se objevují i názvy Low Frost nebo Smart Frost. Pokud byste chladničku i mrazničku pravidelně neodmrazovali, projeví se to horším fungováním a vyšší spotřebou energie.
Chladničky stejně jako mnoho jiných spotřebičů zahaluje řada mýtů. Pojďme si v krátkosti představit příklady potravin, které v chladničce nemají co dělat:
• Rajčata – pobyt v chladném prostředí negativně ovlivní jejich chuť a strukturu.
• Červený meloun – v parném létě přijde kousek pěkně vychlazeného melounu rozhodne vhod, máloco ví osvěžit stejnou měrou. Problém je v tom, že stejně jako v případě rajčat i melouny po delším čase v chladničce ztrácejí na kvalitě svých senzorických vlastností.
• Brambory – v chladničce mohou nepříjemně zesládnou.
• Cibule – rychle měkne a plesniví.
• Česnek – při uložení v chladničce začíná poměrně rychle klíčit, měkne, ztrácí šmrnc a snadno zplesniví.
• Pálivé omáčky – chilli a jiné pálivé dochucovadla obvykle nemají problémy s trvanlivostí ani několik let uloženy při pokojové teplotě.
• Banány – při nízkých teplotách rychle černají a získávají horší chuť.
Se zápachem v chladničce můžete bojovat i jinak než nákupem filtrů či absorpční pachů. Můžete si vyrobit vlastní – fungovat může například prášek na pečení či aktivní uhlí. V zásuvce se zeleninou přenos pachů výrazně snižuje pokrčená kulička z papíru.