Během teplých letních a jarních měsíců není vůbec divné, pokud máme doma nějaké malé živočichy, jako jsou mouchy, komáři či jiný hmyz, který vejde dovnitř zejména ve večerních hodinách. Láká je světlo, které vyzařuje z lamp a žárovek, které večer svítí. Někdy se však doma objevují i mravenci, které jsou velmi nepříjemnými společníky. Nevlezou do bytů a domů kvůli světlu, ale kvůli potravě, kterou najdou na zemi.
Určitě to znáte. Někde se vám něco nechtěně rozsype a už je kolem několik desítek malých černých mravenců, které se nashromáždí kolem padlé drobky. Je to naprosto normální. Přes malé spáry ve dveřích či během otevřených dveří, když vcházíte a vycházíte z domu se mravenci dostanou jednoduše k vám a někde jsou skryté. Když vám něco padne, přijde jejich chvíle a okamžitě je je několik. Jak se těchto mravenců zbavit, abyste je v domě neměli příliš mnoho?
Jak na to?
Někdy se stává, že je ve vaší domácnosti mravenců víc než dost a vy nevíte co s tím. Není se ani čemu divit, protože takové mravenci jsou velmi nepříjemné a jsou skoro všude. Pokud zjistíte, že se u vás doma usadili mravenci, které si z vašeho domu pomalu dělají jedno velké mraveniště, máte problém, který musíte co nejdříve řešit. Mravenec je velmi moudrý tvor, který ví, co chce udělat a má jasný cíl. Jejich výhodou je zejména to, že sní prakticky všechno, a proto jednoduše přežije. Není vůbec vybíravý a jednoduše si dá každou i tu nejstarší drobeček.
Na začátek byste měli mít vždy pořádnou prevenci. Ačkoliv právě teď u vás není mnoho mravenců, určitě nepodceňujte prevenci, která je velmi důležitá. Své potraviny všechny pořádně zabalte vždy do nějaké fólie, alobalu nebo kapsy, z něhož drobky nebudou mít šanci vypadávat a nebudete zbytečně trousit. Potraviny, které patří do tohoto seznamu jsou například mouka, cukr, těstoviny či jiné pochutiny, které jsou otevřené. Mravenec se umí jednoduše dostat i přes papírový obal, protože byste měli dávat tyto potraviny do skleněných nádob. Všechny drobky po sobě vždy okamžitě zameťte a otřete, abyste nedávali žádné zbytečné návnady mravencům.
Vhodné je jako prevence při vstupu do dveří dát koření nebo hřebíček, majoránku či kerblík. Tyto aromatické vůně mravenců odradí před vjíždění do domu.
Pokud se stalo, že se už mravenci zabydlely u vás, nemusíte se bát. Na trhu najdete stovky postřiků proti mravencům, které jsou dostatečně silné. Stejně najdete i různé granule či prášky, které mají podobný účinek. Chemické prostředky však nejsou vhodné používat uvnitř a často se zahubí jen nějaká část mravenců. Zkuste vsadit na postupy, které znali již lidé v minulosti a používali je velmi rádi.
V 500 ml vody rozpusťte 1 lžíci cukru a 2 lžíce droždí. Tuto směs nalijte do plochých nádob a rozmístěte po bytě. Vhodný je i celer posypaný skořicí. Skořice je velmi aromatická. Takto posypaný celer dejte na jedno místo, kde se mravenci nacházejí. Stejně mravenci nesnášejí ani listy z rajčat či houbu posypanou cukrem.
Někdy však ani tyto postupy nestačí, a proto byste měli přitvrdit. Měli byste najít cestičky, přes které mravenci chodí. Injekční stříkačkou vstříkněte do těchto cest obyčejné SAVO a díru zaslepte silikonem. Stejný účinek bude mít i horká slaná voda nebo směs jedlé sody a cukru. Tyto postupy jsou již drastičtější a měly by fungovat.