Jsou kuchyně, které říkají „Vítejte!“, Jsou otevřenou náručí, bezpečným přístavem, zárukou stability v našich životech. A jsou kuchyně, z nichž čiší napětí, vzpomínky na nepříjemné hádky nebo tiché domácnosti. Jak změnit minové pole na oázu radosti a pohody?
1. Vůně
Kuchyň může vonět koláči (někomu raději čerstvě upečeným masíčko), ale příjemný vzduch by v ní měl být i v době, kdy se nevaří. Pomůže tomu jednoduchý trik: místo agresivních čistících prostředků, z nichž načichne kuchyň akorát tak dezinfekcí, používejte jemnější prostředky na mytí a nakapejte do nich pár kapek esenciálních olejů. Vybírejte podle toho, kterou vůni pokládáte za příjemnou, případně podle toho, jakou náladu chcete vyvolat: na osvěžení a probuzení lepší nálady se sejdou citrusy nebo máta, na uklidnění čajovník či levandule. S vůní to však nepřežeňte – má stimulovat, ne omráčit!
2. Rostliny
Zelená uklidňuje.O tom není pochyb. Chcete-li z kuchyně udělat útulné místo, vyberte si pár květináčů s bylinkami, případně pokojové rostliny s měkčími listy (do místnosti, kde už i tak máte ostré nože, snad netřeba přidávat ještě i kaktus, ale ne?). Na okně můžete mít třeba i citronovou trávu nebo Lipí, které zajistí i příjemnou vůni, když je občas pohladíte. Voňavé rostliny připravené na hlazení jsou po krájení česneku k nezaplacení.
3. Solničky
Sůl má schopnost absorbovat vlhkost a někteří lidé (v zásadě většina šamanů) věří tomu, že sůl pohltí i negativní energii. Pokud by vám tato fintička pomohla zmírnit napětí v kuchyni, proč se vrtat v nějakých vědeckých důkazech? Postup je prý takový, že do rohů kuchyně třeba postavit malé misky se solí. Druhý den sůl vysypat do výlevky a zalít vodou. (Vsáknutí negativitu přece nechcete sníst, však?) Pokud tento nápad rozšíříte i mezi ostatní členy domácnosti, příště může fungovat jako varovný signál: když máma rozestavuje slánky, něco se děje a třeba ji rozveselit. 😉
4. Pořádek
Pověry stranou, jedna zásada platí určitě: úklidem věcí si čistíme i hlavu. Z času na čas je proto dobré věci nejen oprášit, ale snad i přiředit – nepotřebné vyhodit, nepoužívané darovat, zkažené opravit. Netřeba však hned mít příliš velké oči – konec-konců, cílem je do kuchyně vnést nadšení, ne stres. Například tyto činnosti nezaberou více než hodinu a lze si je rozdělit na více dní: důkladně umýt dvířka a uklidit pracovní plochu na kuchyňské lince. Uklidit a umýt ledničku. Umýt police pod talíři a vyleštit poháry. Umýt zásuvky a uložit příbor. V létě: pohlídat založené brčka, ozdůbky na sklenice a barevné ubrousky na grilovačku. V zimě: pohlídat formičky na pečení a zdobení perníků.
5. Ruční práce
Útulnost vzniká navozením domáckosti – například tím, že v kuchyni bude něco, co možná není dokonalé pro oči designové policie, ale vyvolává příjemnou vzpomínku na blízkého člověka. Například, vlastnoručně vyrobené chňapky na hrnce, prostírání, koláž rodinných fotografií, miska z kurzu keramiky a podobně.