Vlhkost v domě je katastrofa. Jak říkali staří stavitelé, pokud stavba nevlhne a neteče do ní voda, vydrží i tisíc let. Pokud se vám dostane do sklepa vlhkost, je to katastrofa. Nic si do ní pořádně neuskladňovat, protože se budete obávat, že vám to chytí plíseň. Dřevěný nábytek se vlhkostí zakroutí či začne rozpadat. Oblečení budete moci vyhodit.
Přitom vyřešení vlhkosti ve sklepě není nic, co by si šikovný kutil nemohl udělat sám. Podlahám jsme se již věnovali. Tentokrát se soustředíme na vlhké stěny ve sklepě?
VLHKÉ STĚNY VE SKLEPĚ: NAJDĚTE ZDROJ VLHKOSTI
Hledejte, kde je problém. Jsou nějaké viditelné praskliny, odkud proniká voda? Někdy je lokalizace problému jednoduchá, jindy téměř nemožná. No pokud řešíte tento druhý případ, má smysl zajistit stěny ve sklepě proti vlhkosti a odizolovat jejich. Není to nic složitého, stačí vhodné nářadí a trochu odhodlání.
POKUD NAJDETE PRASKLINY, OŠETŘETE JEJICH
Začít řešit problém vlhkých stěn ve sklepě je třeba ošetřením prasklin a mezer. Pokud je totiž neošetříte, voda si jednoduše najde cestu do sklepa. Takže pokud takové praskliny na vašich stěnách najdete, oškrábejte volné části, očistěte je a použijte cement či epoxidový tmel. Postupujte podle návody na baleních materiálů, které používáte. Po aplikaci materiálů na praskliny je nechte dobře vyschnout.
SPRÁVNÁ IZOLACE JE ROZHODUJÍCÍ
Když už máte stěnu očištěnou a praskliny vytmelené, je třeba vybrat správný materiál, který zabrání propouštění vody přes zeď. Je rozdíl, zda budete tento materiál aplikovat na holý beton nebo již natřené stěny. Pokud pracujete s holým betonem, použijte hydroizolační omítky na bázi betonu nebo silikátu. Tyto nanášejte hrubou štětkou. Cementové omítky vytvářejí vlastně další tlustou vrstvu, která brání pronikání vlhkosti. Omítky na bázi silikátů zase vytvářejí chemickou reakci, jejímž výsledkem je pevná povrchová vrstva na povrchu stěny.
AKRYLOVÉ NÁTĚRY
Pokud máte stěny ve sklepě už natřené, je hydroizolační nátěr akrylovou barvou prakticky jedinou volbou, protože omítky na bázi cementu či silikátů mohou jít jen na holou stěnu. Akrylová barva je podobná běžné interiérové barvě, akorát je hustší. Odhaduje se, že stejné množství akrylové barvy ve srovnání s běžnou pokryje cca. čtvrtinu povrchu. Můžete aplikovat i několik nátěrů, avšak vždy dejte pozor, aby byl předchozí nátěr již suchý.
PODÍVEJTE SE, JAK JE SKLEP ODIZOLOVANÁ ZVENKU
Dejte pozor, zda vám někde nepodmokajú základy. Může například rozpouštějící se sníh po zimě odtékat mimo dům, nebo naopak vsakuje do základů? Kolem domu je třeba mít dobře vyspádovanou „srážku“, která dešťovou či sněhovou vodu odvede. Jinak se vlhkosti na stěnách nikdy nezbavíte. Také si dobře zkontrolujte okapy. Děravé okapy, které špatně odvádějí vodu ze střechy, vám mohou protékat a voda jde do základů. A kde se objeví? Přece ve sklepě.
CO KDYŽ VŠECHNO SELŽE?
Pokud vám ani nátěry ve sklepě či prohlídka odvodňovacích systémů nepomůže proti vlhnutí stěn ve sklepě, lze taktéž budete muset odvodnit základy tak, že vykopete kolem domu kanál, kde osadíte drenáž a odvedete vodu ze základů. Pokud je však dům dobře postavený, tento problém by nastat neměl. Týká se spíše starých rodinných domů či chat po starých rodičích, které stavěly svépomocí a často neodborně. Pokud byste však měli dospět až do tohoto bodu, raději si zavolejte na pomoc odborníky (a případně i statika, zda vám podmokanie základů nenarušilo základy). Hodně zábavy ve vašem boji s vlhkostí?