Pri zařizování interiéru se zabýváme především estetickou stránkou – řešíme barvy, materiál, styl zařízení. Nejhorší možnost je, pokud se necháte ovládnout nejnovějšími trendy bez ohledu na své pocity. Víte, že naše podvědomí vnímá některé kombinace v interiéru negativní nebo naopak pozitivní?
Podvědomí je silné
Naše vnímání v interiéru ovlivňují několik faktorů a patří k nim i barvy, materiály, vzory, vůně či zvuky. Pokud v nás delší dobu přetrvává negativní dojem, ovlivní to nejen naši náladu, ale i vzájemné vztahy v rodině. Při rozhodování o tom, jak bude váš domov vypadat se řiďte vlastními emocemi a také osvědčené poznatky z psychologie barev, případně z feng šuej. Každý jsme jiní, proto se nemusíte přesně držet všeho, co se dozvíte. Stačí, když se inspirujete a vlastní intuice vás povede správným směrem.
Barvy ovlivňují náladu
Barvy jsou všude kolem nás a sílu, kterou na nás působí si často ani neuvědomujeme. Určitě máte svoji oblíbenou, ale víte proč je vám pohled na ni příjemný? A některým barvám se podvědomě vyhýbáte, proč? Barvy na podvědomé úrovni ovlivňují naši náladu, mohou léčit i škodit. Existuje obecná charakteristika jednotlivých barev, podle níž designéři doporučují jejich použití do místností. Vaše subjektivní vnímání může být jiné, ale řiďte se alespoň doporučením, že v interiéru by měly být nejvýše tři barvy. Na největší plochy – podlahy a stěny – použijte neutrální barvu, zemité odstíny na nábytek a výraznější akcent si zaslouží doplňkové dekorace a textilie.
Zařízení prozrazuje vaši osobnost
Hodně o vaší osobnosti prozradí už to, k jakému stylu zařízení inklinujete. Při jakémkoliv výběru zařízení se doporučuje řídit těmito zásadami – funkčnost, hodnota a pocity. Nábytek není jen dekorace, v první řadě musí sloužit svému účelu. Bílá sedačka je efektní v showroomu, ale do domácnosti s malými dětmi či velkým psem není praktická. A nač kupovat designový kousek za hříšné peníze, který má pouze ohromit návštěvy a ve skutečnosti se vám nelíbí? Za tu cenu jste mohli mít zařízení do celé dětského pokoje. Neobklopujte se drahým zařízením, abyste ukázali své společenské postavení. Štěstí ani pohodu vám to nepřinese. Větší cenu pro vás mají předměty, které vyvolají pozitivní pocity, vzpomínky či touhu.
Světlo domov zútulní
Prosvětlený interiér působí příjemně a podvědomě se v něm cítíme dobře. Denní světlo má na náš organismus pozitivní účinky a jeho nedostatek způsobuje deprese. Více světla do interiéru vnesete, pokud na stěny a strop použijete světlé odstíny barev, protože nejlépe odrážejí světlo. Nešetřete na umělém osvětlení. Kromě centrálního zdroje využijte v interiéru různé doplňkové – stojanové a stolní lampy, ale i svíčky.
Vytvořte harmonii
Říká se, že v jednoduchosti je krása i to, že méně je více. A platí to i při zařizování interiéru. Designový nábytek, obrazy, suvenýry z dovolených a jiné dekorace jsou pro dotvoření interiéru důležité. Jejich nadměrné množství může působit rušivě až disharmonicky. Podvědomě můžeme cítit neklid, pokud je interiér plný výrazných vzorů, barev a dominuje mu mix materiálů. Překážet však může i přísně minimalistický interiér. Řiďte se vlastní intuicí, která vám prozradí, co je pro vás vhodné, v jakém prostředí se cítíte uvolněný a šťastný.
Vhodná dispozice a orientace
Pro příjemné vnímání je důležitá dispozice jednotlivých místností. Při výběru účelu pro jednotlivé místnosti bereme v úvahu její velikost, orientaci na světové strany a světelné podmínky. Stejně postupujeme při zařizování. Velký vliv na to, jak se v místnosti cítíme má správná orientace, ergonomie a proporce nábytku vzhledem k její velikosti.
Čistota je základ
Mnozí „bordeláři“ tvrdí, že se ve svém organizovaném chaosu cítí příjemně. Něco jiného však je zastavěný pracovní stůl v práci a zanedbaná domácnost. Uklizený a čistý domov je pro dobrou náladu a vnitřní pohodu důležitý. Nemusíte se stát otrokem a neustále běhat s prachovkou a mopem. K pocitu uklizené domácnosti přispívá i správný výběr a rozmístění nábytku. Naplánujte si dostatek úložných prostor, kombinujte otevřené police s uzavřenými, nechte volné komunikační přechody. Osvojte si zásadu důležitou pro jednodušší a rychlejší úklid – věci po použití uložte na jejich původní místo, nošené oblečení nenechávejte pohozené na zemi ani prověšené přes sedačku.