Přestože povrch mnohých balkónů a teras pokrývá voděodolná dlažba, ta rozhodně nestačí na ochranu před pronikáním srážkové vody. Na to je třeba pod dlažbu aplikovat vrstvu hydroizolace. Bez ní riskujete poškození jako povrchové úpravy, tak i stavebních konstrukcí pod ní.
Za poškození balkonů, teras či sousedních konstrukcí je nejčastěji zodpovědné pronikání srážkové vody do podkladu. Důsledkem je obvykle odlepování dlažby, destrukce fasády pod terasou nebo balkonem, případně narušení betonové nosné konstrukce. Častou chybou je přitom buď nesprávné zhotovený podklad bez potřebného spádu, nebo chybějící či nesprávně zrealizovaná hydroizolace.
Na izolování betonových konstrukcí balkónů a teras proti vodě se nejčastěji používají hydroizolační malty, hmoty či stěrky, které najdete v nabídce výrobců stavební chemie (např. Baumit, Botament, Cemix, Ceresit, JUB, Mapei atd.). Prodávají se buď jako suché směsi, které se smíchají s vodou, nebo hotové, připravené k nanášení. Aplikují se ve dvou až třech vrstvách (vždy na suchou předchozí vrstvu), v celkové tloušťce cca 2 až 5 mm. Jen samotná hydroizolace však na důkladné izolování nestačí. Součástí konstrukce totiž bývají různé detaily náchylné na průnik vody – například styky vertikálních a horizontálních ploch, prostupy či dilatační spáry, kterým je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Vhodnou hydroizolaci je proto třeba zkombinovat s doplňkovými výrobky, jako jsou elastické těsnící pásky, rohové profily, těsnící manžety, PVC profily atd. V nabídce výrobců tedy hledejte kompletní hydroizolační systém.
Na dilatační spáry
Na větších terasách je třeba vytvářet dilatační pole, nejlépe čtvercové, s plochou 6 – 9 m 2 . Na pružné provedení dilatační spáry nezapomeňte ani při ukládání dlažby. Spáru očistěte a okraje dlažby oblepte samolepicí ochrannou páskou, abyste ji chránili před znečištěním. Do dilatační spáry vložte nejdříve polyuretanovou pásku, pak spáru utěsněte těsnicí hmotou, kterou následně srovnejte. Těsnicí hmotu lze upravovat, dokud je čerstvá, ochranné pásky odstraňte dříve, než začne hmota tvrdnout.
Hydroizolační malty
Na izolování balkónů a teras se běžně používají hydroizolační malty či stěrky. Jako příklad jsme vybrali systém značky JUB, jehož základem je suchá směs Hydrosol Elastic. Po smíchání s vodou se nanáší ve třech vrstvách, přičemž pochozí plochy vyztužují armovací mřížkou.
Hydrosol Elastic je malta na bázi cementu, která se používá na elastickou vodotěsnou ochranu před průnikem zemní vlhkosti a vody v koupelnách, na balkonech, terasách, podzemních částech staveb av bazénech. Slouží také jako protiradonová ochrana. Je vhodná na betonové a cementové povrchy. www.jub.sk
Když vás tlačí čas
Vedle minerálních izolačních stěrkových hmotách jsou alternativou na hydroizolaci balkónů a teras izolační fólie. Toto řešení je sice o něco dražší, investice se vám však vrátí na úspoře času stráveného při realizaci. Systém je totiž velmi jednoduchý a postup prací je mimořádně rychlý. Například při aplikaci hydroizolační fólie BOTAMENT AE do rychleschnoucího tmelu BOTAMENT M 10 Speed můžete začít ukládat dlažbu již po uplynutí 90 minut.
Alternativou na hydroizolaci balkónů a teras jsou izolační fólie.
Jde o finančně náročnější řešení, jeho velkou výhodou je však rychlá realizace.
POZOR
Povrch terasy nebo balkonu by měl mít sklon asi 2 – 3% směrem od budovy, resp. k odtokovému systému tak, aby z něj dešťová voda přirozeně odtékala.
BOTAMENT AE izolační a dělicí fólie má univerzální použití jako spojená izolační vrstva pod keramický obklad či přírodní kámen v interiéru i exteriéru. Lze ji využít k vytvoření izolace na stěnách i podlahách a je vhodná i na místa silně namáhané vodou spolu s chemickým zatížením.