Inspirujte se několika základními radami, které vám pomohou cítit se doma příjemně.
Nezáleží na tom, jestli se chcete cítit útulně a domácky ve velkých nebo malých prostorech, v pracovně, obývacím pokoji či ložnici. V každém příbytku i místnosti se dá vykouzlit taková atmosféra, abyste do něj rádi vraceli.
Někdy stačí změna materiálu, či vhodný výběr dekorací. Na většinu změn přitom ani netřeba utrácet horentní sumy, jsou spíše otázkou nápaditosti a vynalézavosti.
Co je alfou a omegou při zútulňovaní prostoru? Podle interiérové designérky z Bonami útulný pocit domova dávají jednoznačně přírodní materiály – to může být například dřevo v různých podobách, sklo či kámen.
„Důležitý je také správný výběr textilií. Dekorační polštáře z vlněných materiálů, koberec, jemná deka přehozena přes gauč, extra deky v pleteném košíku při sedačce – to vše vizuálně zútulní prostor obývacího pokoje i ložnice, deky v případě potřeby příjemně zahřejí,“ radí designérka.
Univerzální použitelným, a přitom všem dostupným prvkem jsou také svíčky, které může mít doma úplně každý.
„Slouží jako dekorace a aromaterapie v jednom. Obměňovat je můžete podle stylu a nálady a použít je můžete všude – na balkoně, na terase, na okenních parapetech, na stole – okamžitě vykouzlíte přívětivou a hřejivou atmosféru,“ jmenuje odbornice.
Jak na malý a na velký prostor?
Při zútulňovaní domova záleží i na tom, zda jde o malometrážních byt s menšími, skromnější vypadajícími pokoji nebo třeba bydlení s rozsáhlejší místnostmi.
„V malých průstřel se dá pracovat s drobnějšími dekoracemi, jemnými vzory na tapetách a textiliích a především s barvami,“ říká designérka.
Na stěny a podlahu doporučuje zvolit světlejší tóny a důležité je podle ní menší prostor i správně osvětlit. I to může dopomoci k optickému zvětšení a prosvětlení.
Na sezení je také vhodný puf – pletený podsedák, který se hodí do moderního i tradičního interiéru. „Ideální jsou takové kusy nábytku, které se dají různě modifikovat a měnit svůj účel. Praktický je také mobilní nábytek,“ dodává interiérová designérka.
Trochu jinak je to právě ve větších prostorách, kde si můžete dovolit experimentovat s barvami i nábytkem. „Obecně se obytné prostory v současnosti zařizují hlavně jednoduše a svěže, aby působily vzdušně a lehce. Dobrou volbou jsou i solitéry – výrazné kusy nábytku, klidně i větších rozměrů, či divokých barev,“ povzbuzuje k interiérovým pokusům odbornice.
Umixujte vaše srdeční kousky i styl
V minulosti se bazírovalo zejména na tom, aby prostor nebyl příliš překombinovaný, aby zařízení bylo stylově a barevně jednotné. Dnes je to podle designérky zcela jinak.
„Velmi populární je eklektický styl, tedy mix vašich srdečních kousků různých stylů. Základ může tvořit skandinávská strohá pohovka v šedé barvě, doplněná o pletený puf, který evokuje venkov. Přidejte i trochu glam prvků v podobě měděných odlesků (například na menším konferenčním stolku, lustru či stolní lampě) a polštáře mohou hýřit etno vzromi. Cik-cak vzory, puntíky, třpytivé nitky a bambulky – umírněný minimalismus dokonale oživí, „doporučuje.
Míchání stylů je tedy správný způsob, jak může vyznít originalita majitele, ale samozřejmostí by měl být racionální výběr s určitým citem, aby místnosti nebyly „přeplácané“ a aby interiér nevytvářel dojem až příliš překombinovaného kýči.
„Obecně platí, že je dobré mít interiér pokoje sladěný do jednoho hlavního, výrazného stylu, který by byl na první pohled viditelný. Na druhé straně však menší experimentování ničemu neublíží. V takovém případě bych poradila použít výrazné doplňky, nebo jeden kus nábytku právě v jiném stylu nebo z jiného materiálu, či v jiné barvě, „radí odbornice.
Další užitečné prvky
Květiny – měly by být součástí každé domácnosti, zeleň vytvoří příjemnou atmosféru a pokud je zasadíte do zajímavých a originálních květináčů, může jít io stylový a výrazný doplněk
Oživte kuchyň – jakýmikoliv domácími potřebami, které nesou originální rukopis a mohou být stále na očích – stojany, ozdobné prkénka, ručně malované misky, ale například i atypické nástěnné hodiny nebo vkusné dekorace na stěnu
Houpací křeslo – pohodlí v obýváku a už na první pohled útulnou atmosféru vykouzlí i tradiční houpací křeslo; přehoďte přes něj deku a nechte ho vyniknout jako solitér v místnosti
Závěsy – zkuste ozvláštnit samotné záclony nebo prázdné okna trendy závěsy v teplých barvách
Aromatická lampa – zpříjemňující prvek nemusí být pouze oku viditelný, ten správný pocit ve vás může vyvolat i vůně z aromalampy nebo vonných svíček
Originální knihovna – knihy a především knihovna, ve které jsou uloženy, dokáží v místnosti vždy zaujmout a vyniknout, vyzkoušejte například závěsné a vtipně tvarované knihovny na stěnu, případně knihovny vytvořené z velkých písmen
Světlo – ozvláštněte si ložnici či obývací pokoj zajímavě nainstalovanými žárovkami, respektive lampou, které mohou viset ze stropu nebo jejich zavěsíte na zeď či naskládáte na poličku