Udělat z běžné domácnosti inteligentní není nic komplikované. V prodeji je množství zařízení, které promění váš byt či dům na „smart příbytek“. Jejich cílem je zpříjemnit vám bydlení, ušetřit energie a ochránit před pohromami.
Inteligentní domácnost umožňuje například otevírat vstupní dveře přes čip nebo na dálku po kontrole kamerou, upravovat vyhřívání domu a nastavení okenních žaluzií podle intenzity slunečního svitu, aktivovat osvětlení v nočních hodinách v závislosti na přítomnosti osob v pokoji, po probuzení automaticky zapnout kávovar, uzavřít přívod vody do pračky v případě poruchy nebo po zapnutí televizoru upravit světelnou scénu v místnosti. Scénářů nastavení „smart příbytku“ je velké množství.
Dnes již existuje celá armáda sofistikovaných zařízení, které z vašeho obyčejného příbytku udělají inteligentní. Je jen na vás, pro které se rozhodnete. V zásadě existují dvě možnosti – buď sáhnete po hotovém řešení, které vám někdo namontuje a zaveden, nebo si inteligentní systém pro domácnost sestavíte sami podle vlastních preferencí. Obě řešení mají své plusy i mínusy. Dobré je, že inteligentní domácnost si nemusíte vybudovat najednou, ale postupně můžete přidávat jednotlivé části.
Na začátku každého řešení inteligentní domácnosti jsou snímače, které je třeba propojit buď kabeláží nebo bezdrátově s centrální řídící jednotkou. Ta zpravidla funguje na modulárním principu, takže počty vstupů (snímače, detektory, kamery) a výstupů (osvětlení, rolety) lze v případě potřeby rozšiřovat. Na konci jsou pak ovladače (displej, mobilní telefon) a tzv. aktory, jako jsou alarmy, termostatické hlavice na radiátorech a podobně. Jinými slovy, inteligentní domácnost můžete rozvíjet jako stavebnici doplňováním dalších zařízení.
Začít můžete například ochranou domácnosti před zloději. Posloužit vám na to mohou IP kamery, ale i pohybové senzory. „Například detektor pohybu začleněn do inteligentního řešení KNX nejenže může spustit alarm, ale i na dálku prostřednictvím SMS či aplikace v mobilním telefonu upozornit na narušení bytu. Stejný detektor pohybu můžete efektivně využít i na další činnosti, například na automatické zapínání osvětlení při vstupu do místnosti, respektive vypínání osvětlení, když se v místnosti nikdo nenachází, „říká Jaroslav Uhlík, generální ředitel společnosti Schneider Electric.
Detektory pohybu jsou mimořádně citlivé přístroje, které využívají infračervené záření, ultrazvuk nebo vysokofrekvenční technologii, případně jejich kombinace. Například ultrazvukové senzory rozpoznávají přítomnost osob v místnosti analyzováním posunu zvukové frekvence, kterou způsobují i drobné pohyby, jako je ťukání do klávesnice či listování v knize. Infračervená optická technologie zase zaznamenává teplo vyzařované lidmi. Kombinované, duální senzory přitom dokáží pokrýt okolí až do několika desítek metrů, dokonce i za příčkami či zdmi.
Při vytváření inteligentní domácnosti můžete také pokračovat například instalací kouřových čidel, které vás včas upozorní na požár, a to i v noci, kdy hrozí nebezpečí udušení ve spánku. Už trojnásobné vdechnutí kouře může být smrtelné.
Většina kouřových snímačů funguje tak, že reagují na změnu šíření světla ve vzduchu. „V případě, že se v místnosti objeví kouř, zaznamenají jeho mikroskopické částice a spustí hlasitý alarm, který obyvatele bytu vytrhne iz hlubokého spánku. V případě, že nejsou doma, zalarmuje sousedů, „popisuje Uhlík.
Inteligentní systém můžete naučit ovládat i infrastrukturu domu, například centrální vypínat elektrické spotřebiče nebo zastavit přívod vody, což může být užitečné například tehdy, když během vaší nepřítomnosti praskne hadice od myčky nádobí nebo zapomenete před odchodem vypnout žehličku.
Celý prostor bytu, domu nebo chaty můžete na dálku kontrolovat a ovládat pomocí aplikace v mobilním telefonu nebo tabletu. Výhodou je, že mnohé řídící jednotky, které plní funkci jakéhosi operačního systému inteligentní domácnosti, už umí pracovat se zařízeními různých značek. Nejste tak odkázáni pouze na produkty jednoho výrobce.