Hledáte něco zajímavější než jen pouhou omítku či barvu? Chcete od stěn více, nejen aby pěkně vypadaly? Máme pro vás pár inspirací na různé povrchové úpravy.
1. Tabulová barva
Tabulová barva se v posledních letech stala doslova hitem – stěny, kuchyňské zástěny, chladničky, a přestože i lampy, na které si můžete psát vzkazy, citáty či poznámky a znovu a znovu jejich stírat, vnesou do interiéru osobního punc i široké možnosti na kreativitu. V nabídce jsou jak klasické tabulové barvy určené na dřevo a kov , tak i nátěry vhodné na stěny či jiné povrchy.
Pokud chcete změnit na kreativní tabuli stěnu (ať už celou nebo její část), ideálním podkladem je sádrokarton nebo do hladká stěrka. Klasická omítka má totiž zrníčka, které komplikují psaní i mytí křídy ze zdi. Tabulová barva přitom nemusí být jen černá. Interiér můžete oživit i zelenou, modrou či červenou plochou, na kterou se dá psát křídou.
2. Magnetická stěna
Sbíráte magnetky z výletů a ledničku už máte plnou? Zvyknete si připínat lístečky s odkazy nebo si rádi vystavujete nové fotografie? Kreativní magnetickou plochu si můžete rozšířit na celou stěnu pomocí magnetické omítky Rimano od Rigips. Vše si na ni připevníte pomocí magnetu, takže nepotřebujete špendlíky či háčky ani nemusíte seškrabávat lepidlo. Magnetická sádrová omítka Rimano se kvalitou a způsobem zpracování podobá ostatním omítkám od značky Rigips . Je tenkovrstvá a vhodná na většinu podkladů, na staré i nové materiály. Na magnetické umístění nejrůznějších předmětů postačí její tloušťka 3 mm. Povrch je po dokončení hladký a díky přírodnímu sádrový základu mohou stěny dýchat.
3. Kreslení
Máte kreativní děti? Neomezujte jejich talent a udělejte jim z celé stěny či z nábytku bílou tabuli, na kterou si mohou do vůle kreslit. Sigma Memo Paint je popisovatelný dvousložkový nátěr určený do interiéru, vhodný na hladké stěny (sádrokarton, sádrové omítky, beton) a také na dřevo a povrchy na bázi dřeva (laminované desky, MDF, HDF).
Transparentní nátěr vytváří na povrchu lesklou omyvatelnou vrstvu, na kterou lze psát fixy na bílé tabule (whiteboard markery) nebo na výklady (window markery). Popsanou stěnu jednoduše vyčistíte houbičkou nebo hadříkem, které navlhčíte vodou, případně čisticím prostředkem na bílé tabule nebo na okna. Pokud ale necháte povrch popsaný několik týdnů, fixy na něm mohou zanechat trvalé stopy.
4. Klima omítky
Vlhkost a klima v interiéru dokáží příznivě ovlivnit Klima omítky . Jejich základem je vápno (vápencové plnivo a vápenné pojivo), které vytváří zásaditý charakter omítky (pH cca 12). Díky tomu mají přirozené dezinfekční vlastnosti a působí jako ochrana před škodlivými mikroorganismy a růstem plísní. Vápenné omítky jsou také antistatické, takže se na nich nezachytává prach. Mikroporézní struktura těchto omítek zároveň funguje podobně jako mořská houba – podle potřeby dokáží absorbovat vodní páru z okolí nebo ji vydat zpět. Tím pozitivně ovlivňují relativní vzdušnou vlhkost (optimální je 40 až 60%). Podle výzkumů mají Klima omítky sorpční vlastnosti podobné hliněným omítkám a vlhkost v interiéru regulují 3krát lepší než sádrové, a 1,5-krát lepší než vápenocementové omítky.