Dřevěný popel je významným zdrojem živin, hlavně draslíku a vápníku, a současně působí dezinfekčně. Pozor, nesmí však obsahovat škodlivé látky.
Vzhledem k poměrně významný obsah živin, by se dřevní popel neměl aplikovat „jen tak“, ale na základě půdního rozboru (zejména na obsah draslíku, vápníku a fosforu a pH).
Nejvhodnějším způsobem použití popela je jeho aplikace do kompostu, kde nahradí vápenaté hmoty a zároveň obohatí kompost o důležité živiny.
Dbejte na to, aby byl dobře zapracován do půdy a aby kořeny rostlin nepřišly do přímého kontaktu s částečkami popela, které by je spálili.
Při časté aplikaci je nutný rozbor popela na obsah těžkých kovů. Často se totiž stává, že obsahuje zvýšené množství nežádoucího kadmia.
Neaplikujte ho spolu s chlévskou mrvou nebo s ptačím trusem, protože by docházelo ke ztrátám dusíku.
Neaplikujte ho s minerálními hnojivy s obsahem amonných iontů (dusičnan amonný, síran amonný), protože by docházelo ke ztrátám amoniaku únikem do ovzduší.
Neaplikujte ho při předpěstování sazenic, protože klíčící rostliny jsou citlivé na zvýšený obsah solí, které jsou v popelu.
Neaplikujte ho k rostlinám, které preferují kyselou půdu (kapradiny, magnólie, kamélie, azalky, hortenzie, borůvky, tuřín), případně nesnášejí přímé vápnění (rajčata, okurky, brambory, jahody a další).
Neaplikujte ho na trávník pro riziko popálení porostu.
Neaplikujte ho jen proto, že se ho nějak potřebujeme zbavit. To by byla velmi špatná filozofie vedoucí až k degradaci půdy.