Kustovnice čínská, známá také pod názvem goji, pochází z Asie, proto nemusíte mít obavy z mrazuvzdornosti. U nás se dá pěstovat ve všech oblastech, včetně vyšších poloh. Není náročná na prostředí. Roste v klasické zahradní zemině, nepřekážejí jí ani mírné obtížné, či písčité půdy. Oblibě spíše zásadité než kyselé půdy. Jediné, co potřebuje, je dostatek místa.
Dorůstá do výšky 2 – 3 m. Je to keř, který má dlouhé, mírně poléhavé větve a na šířku rostlina zabere v průměru 3 – 4 m. Právě proto třeba této rostlině najít takové místo, kde taková šířka nebude překážet. Soustřeďte ji do vzdálenější části zahrady. Má ráda slunečné místo nebo alespoň polostín. Pokud byste ji pěstovali v úplném stínu, je zde riziko výskytu padlí na listech a později i na plodech.
Kvete od července do října světle fialovými květy, z nichž se později tvoří bledočervené bobule podlouhlého tvaru, dlouhé 1,5 – 2,5 cm. Rostlina vstupuje do rodivosti asi ve 3. – 4. roku po vysazení (závisí zejména na tom, jakou starou rostlinu jste si zakoupili).
Výsadba
Pokud jste si zakoupili rostlinu bez kořenového balu (prostokořenné), můžete ji sázet jen v době vegetačního klidu – brzy na jaře nebo v podzimním období. Většina zahradních center však nabízí rostliny zakořeněny v květináčích, což je jednodušší a máte záruku téměř 100% ujateľnosti. Výhoda zakořeněné rostliny je, že ji můžete sázet během celého roku kromě zimy, kdy je půda zamrzlá.
Rostlinu vysazujte do připravené kypré půdy. V prvních letech vyžaduje dostatek vláhy, aby se dobře zakořenila. Hnojivo používejte na povrch půdy až po zakořenění. Aplikujte hnojiva zejména na podporu tvorby květů a plodů, to znamená, kde je vyvážený poměr dusíku, fosforu, draslíku, ale obsahuje také mikroelementy, jako je železo, mangan, hořčík a podobně.
Jak řezat
Asi největší problém při pěstování této rostliny je správný řez. Hodně z vás, kterým kustovnice čínská v zahradě za několik měsíců dosáhla neskutečné přírůstky a plody žádné, už měla po ruce sekeru a chtělo ji vykopat. Nebojte se použít nůžky již brzy na jaře. V polovině dubna můžete rostlinu hlouběji seříznout. Je to důležité zejména proto, abyste hned na začátku vegetace zbrzdily růst a podpořily vývin bočních výhonků, které nerostou tak bujně. Na nich se pak tvoří květy a plody. Během léta odstraňujte příliš zahušťující či polámané nebo jinak poškozené větve.
Vhodné do zahrady
Doporučujeme hledat v zahradnictvích odrůdy.ť. Pokud si zakoupíte jen základní druh, plody jsou menší a rostlina bujněji roste.
‚Big Lifeberry‘ ® – patří k středně časným, bujněji rostoucím odrůdám. Dorůstá do výšky 1,5 – 2 m. Velmi brzy přichází do rodivosti, už v 1. – 2. roku po vysazení. Začíná kvést v polovině až koncem července a plody přináší na přelomu srpna a září.
‚Sweet Lifeberry‘ ® – má menší vzrůst a kompaktnější habitus. Dorůstá do výšky kolem 1,5 m. Patří k časným odrůdám, kvést začíná v červnu a na plodech si můžete pochutnat už v srpnu. Má časný nástup do rodivosti a rodí bohatě. Lze ji pěstovat v nádobě.