Setkání s přáteli a grilování patří k letnímu relaxu. Gril proto najde v zahradě své uplatnění. Kromě toho, grilování je zdravý způsob přípravy pokrmů z masa i zeleniny. Při rychlé přípravě při vyšší teplotě získá maso, ryby a zelenina příjemnou vůni a chuť.
Správné místo
Vůně připravovaných jídel nemusí být sousedem vždy příjemná. Někdy se při dobré zábavě může stát, že na gril zapomenete. Gril proto umístěte tak, abyste jeho nepoužíváním neobtěžovali sousedy, ale zároveň měli dostatek soukromí. Nejvhodnější je místo v závětří na pevném povrchu v blízkosti obytného prostoru nebo v klidném koutě zahrady. Vytvořte si příjemné prostředí obsahující stůl a posezení, případně přístřešek.
Stabilní nebo mobilní
Gril může být součástí vybudovaného krbu či ohniště nebo mobilní. Výhodou mobilních grilů je, že je můžete v případě potřeby snadno přemístit. Buď mají kolečka nebo jsou skládací. Při výběru grilu si všímejte velikost, stabilitu a výšku pracovní plochy. Pro pohodlnou přípravu jídla je vhodná výška 90 cm. Při přípravě jídla oceníte, když bude mít gril přiměřenou odkládací plochu. Jeho součástí je kryt, který slouží jako zástěna proti větru.
Vybavení a pomůcky
Podle toho, co budete na grilu připravovat, si vyberte jeho vybavení. Na grilování celého kuře potřebujete otočný rožeň. Může být manuální nebo vybaven motorkem.Na steaky se sejde rošt, aby vám šťáva nestékala přímo do ohně. Gril může mít i dva rošty, na nichž najednou připravíte maso a zeleninu. Na grilování ryb je určen speciální rošt.Neměly by vám chybět ani kleště, lopatka, pohrabáč, smetáček na úklid, případně dmychadlo.
Výběr podle paliva
Gril může být elektrický, plynový nebo klasický. Pro ty, kteří upřednostňují vůni dřeva a klasické ohniště, jsou určeny barbecue dřevěné uhlí, případně brikety. Nedočkavci, kteří si potrpí na rychlou a rovnoměrnou přípravu jídla, upřednostní elektrický nebo plynový gril.Příprava jídla se na nich dá doslova přesně načasovat. Oblíbené jsou grily s lávovými kameny, které doplňují plynové hořáky.
Gril v krbu
Pokud si rádi posedíte v chladnějších dnech u ohně, měli byste si pořídit zahradní krb. Můžete v něm opékat i grilovat. Na stavbu krbu je možné použít přírodní kámen, tvárnice nebo lícové cihly. Komín má být vysoký nejméně 2,5 m. Pokud je krb v přístřešku, musí přesahovat střechu o 65 cm. Krb si můžete i „poskládat“. Stavebnicové krby mají spíše symbolický komín, protože se v nich spaluje dřevěné uhlí. Můžete do nich umístit grilovací nebo i udící vložku.