Zjistili jste, že vytápění ve vašem domě není dostačující? Potřebujete překlenout období mezi začátkem a koncem topné sezóny a hledáte ideální možnost vytápění? Víte který systém přitápění je nejlevnější, nejúčinnější a nejúspornější?
Domácnosti, které až během provozu vytápění zjistili, že jejich topný systém nepokryje potřebu tepla, zvažují možnost jak si mohou dlouhodobě a efektivně přitápět. O pravidelném přitápění často uvažují i ti lidé, kteří jsou plně závislí na topné sezóně a nemohou si v přechodných obdobích zatopit i když by chtěli. Mobilní zařízení jsou levné ale při pravidelném přitápění se prodraží.
V případě, že je možný větší montážní zásah, otevírá se pro vytápění množství levných, komfortních i esteticky zajímavých variant. Je ale nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady než u mobilních zařízení. Pokud budete přitápět pravidelně a jde vám o dlouhodobý provoz, nejen na jednu či dvě sezóny, musíte v první řadě vybrat vhodný zdroj energie a zařízení s přiměřeným výkonem.
Při takové náročné montáži je konzultace s odborníkem nezbytná. Mnoho firem dnes nabízí bezplatnou návštěvu s dodáním montážního řešení a přepočtem přibližných nákladů. Nemusíte se bát využít služeb i několika odborníků. Tak budete mít informace z více stran. I konečnou montáž zvoleného topného zařízení tebe ponechat na odborníka.
Při přitápění lze využít oba základní typy krbů na dřevo a to otevřené nebo uzavřené. Otevřené spalování je ale dnes na ústupku. Krb s otevřeným ohništěm sice zajišťuje působivou atmosféru ale jeho maximální účinnost je 20%, či znamená velmi velké finanční a tepelné ztráty. Uzavřené krbové vložky nebo kamna nabízejí vyšší finanční úsporu i tepelná účinnost je vyšší než při otevřených krbech.
Přitápění v krbech má své plusy i mínusy. Nevýhody krbů při vytápění jsou vysoké pořizovací náklady ale i náročná montáž. Je zde i nižší topný výkon, co se týče elektrických krbů. Při krbech na dřevo je omezená regulace a nebude se vám líbit ani dražší palivo či prašnost. Některým lidem by mohla vadit i bezpečnost.
Krby mají i své výhody. Při biokrbech nebo elektrických krbech jsou pořizovací náklady nižší a montáž je velmi jednoduchá. Při krbech a krbových kamnech je vysoký topný výkon. U plynových krbech a elektrických krbech je zas jednoduchá regulace ale i bezprašný provoz. Každý si musí najít svou kombinaci, která se mu více hodí do domácnosti as kterou bude spokojený při vytápění nebo při dodatečném přitápění.
Alternativou tradičního krbu mohou být plynové krby. Tyto krby fungují na základě zemního plynu nebo propan-butanu. Cenově se plynové krby pohybují zhruba ve stejné cenové hladině jako tradiční krby. Lidé v panelových domech ocení moderní elektrické krby nebo krby na biolíh. Při těchto krbech nemusíte stavět žádný komín. Slouží spíše jako estetický doplněk a proto i tepelná účinnost je nižší než u krbových vložkách nebo krbových kamnech.