Dvě patra domu nejsou oddělené světy. V tradičně zařízených domech lépe vynikne, pokud zvolíte na obou podlažích stejnou podlahu i dveře.
Pozor na patra
Dvě patra domu nejsou oddělené světy. V tradičně zařízených domech lépe vynikne, pokud zvolíte na obou podlažích stejnou podlahu i dveře. Pro dobrodružnější povahy je kombinace inverzních barev. Ve spodní části domu bude dominovat například dýha tmavší mořeného dubu se světlým jasanem a na patře poměr otočíte.
Sledujte texturu
Při hledání najestetickejšieho spojení nesmíte zanedbávat ani texturu. Pokud použijete na podlahu parkety, dřevo nebo imitaci dřeva s výraznou texturou, i dveře vyžadují výraznou kresbu. Takovou má například dub či třešeň. Při nenápadné kresbě podlahy nalaďte ve stejném duchu i dveře.
Zde mohou být zcela jednobarevné nebo s jemnou strukturou, kterou má například buk, javor či lípa. Kresba má v zásadě dvě podoby, takzvaný fládr připomínající květiny nebo úsečkový Friz. Nejlepší je, pokud se nebijí, a není vhodné ani kombinovat více než dva odstíny a dekory dřeva na jedné ploše.
Teplo a zima
Při ladění, stejně při využití kontrastů se vyvarujte spojování teplých a studených barev. Příkladem je partnerství teplé barvy buku s dubem v chladných našedlý barvách. Ani neladí ani pěkně nekontrastní. Nejlepší výsledek se dosahuje vždy kombinací barev ze stejného teplotního spektra.
Neřiďte se názvy
Při výběru materiálů se nikdy neřiďte jejich pojmenováním. I od jednoho výrobce může mít jeden název úplně jiné odstínové provedení. Obzvlášť to platí při fólii a laminátu, které využívají specifické označení. Vždy chtějte vidět vzorek. Důležitou proměnnou, kterou při kombinování zohledněte, je samotný materiál. Zatímco umělé povrchy zůstávají stále, dřevěná dýha mění odstín.
Mě osobně se líbí dýha jako palisandr nebo eben. Nicméně dost záleží na kompozici celého interiéru. To je asi nejrozhodující bych řekl.