Dřevěná podlaha je jakousi nestárnoucí klasikou, kterou si lidé rádi zvolí pro její vzhledovou atraktivnost, pro příjemnou strukturu a zejména pro její kvalitu.
Pokud si ji důsledně vyberete a budete se o ni starat prožijete po jejím boku celý život. Její vlastnosti a také životnost předpovídá druh dřeviny, pro který se rozhodneme. Typ dřeviny si musíme volit podle předpokládané zátěže podlahy. Méně odolné jsou většinou podlahy, které se získávají z jehličnatých dřevin, výše odolné jsou ze dřeva listnatých stromů a tu nejlepší odolnost představují podlahy vyráběné z exotických dřevin, které se získávají ze stromů z Afriky či Jižní Ameriky. Jedna z nejměkčích dřevin je americký topol a naopak nejtvrdší dřevina je guajakové dřevo. Zmíněné dělení nepodceňujte, nezapomínejte, že jinak zatěžujete podlahu v kuchyni a jinak zase v ložnici.
Možnosti dřevěných podlah
Podlahy, které jsou vyrobeny z jednoho druhu dřeva, bez ohledu na šířku a výšku podlahy, jsou považovány za masivní. Obvykle se dodávají bez povrchové úpravy a jejich nedostatkem je to, že jsou náchylné k zvětšování objemu a následnému smršťování v důsledku změn vlhkosti v domácnosti. Často vyráběny jsou dvou až třívrstvé podlahy, které jsou stabilnější pro změny vlhkosti a teploty v bytě oproti masivní podlaze z jednoho dřeva. Trvanlivost a také kvalitu podlahy ovlivňuje i způsob kladení podlahy. Dřevěná podlaha mohou být celoplošně lepená k podkladu a pevně fixována ke stěně. Častějším a oblíbeným řešením je koupě plovoucí podlahy, při které je podlahová konstrukce oddělena od nosného podkladu a to i tehdy, pokud máme podlahové topení. Vrstvené lamely máme dřevěné, ale i laminátové, či korkové a jsou v různých šířkách a kvalitách, liší se izolačními schopnostmi, cenou a délkou záruky. Plovoucí podlaha s dřevěnou nášlapnou vrstvou je levnější alternativou k podlaze z masivního dřeva.
Nejlepší zárukou je dobrá péče o podlahu.
Bez kvalitního podkladu se u dřeva nemůžeme spolehnout na tvarovou stálost podlahy. Ještě před tím, než podlahu uděláme, bychom měli dbát na to, aby byl podklad rovný, pevný, suchý a nezaprášený. Dřevo je citlivé na vlhkost a teplo a při kladení podlahy by měla být v místnosti stejná teplota jako při běžné teplotě v domácnosti. To, jak bude podlaha chráněna určuje i povrchová úprava. Lakovaný povrch se snadno udržuje a odolá i méně šetrnému čištění, lak navíc vytváří odolnou vrstvu, která odpuzuje nečistoty, nevýhodou je však krátká životnost. Údržba je však o něco složitější, podlahu musíme ošetřovat speciálními přípravky, které povrch nevysušují a navíc chrání olejový filtr. Volbou vhodné povrchové úpravy můžeme změnit i barvu podlahy. Pro každodenní řízení se doporučují suché metody, jakou je vysávání, či zametání podlahy. Při utírání mokrým hadrem, či mopem dbejte na to, aby podlaha vyschla do jedné minuty, protože voda se může dostat do spár nebo prasklinek v laku a vytvoří tak v dřevě tmavé fleky. Škrábanců se zbavíme pomocí obroušení, které je ideální provádět jednou za osm let, po tomto úkonu je podlaha jako nová. Péče o podlahu by nám měl vždy říci prodejce samotné podlahy.
Výhody masivní dřevěné podlahy
- Výborná zvuková izolace
- Pokud si ji dáme nalakovat získáme tím snadnou údržbu
- Poškozený kus můžeme vyměnit
- Vydrží nám mnoho let
- Možnost dokonalé renovaci právě díky obroušení a nalakování
- Je měkčí a teplejší, než klasický laminát
Nevýhody dřevěných podlah
- vyšší cena
- Prů některých druzích dřeva je vysoká možnost mechanického poškození
Dřevěnou podlahu si můžeme dát i do koupelny. Pro koupelnu je vhodné teakové dřevo, které je původně používané pro výrobu lodí – obsahuje totiž éterické oleje, které ho chrání před vlhkostí, plísněmi, hnilobou.