Klasiku jako dlažba, beton, kámen vynecháme. Seznámíme vás s top trojkou, která letí momentálně.
Terasy rodinných domů zůstávají u novostaveb poslední architektonickou tečkou. Jejich sladění se stavbou i zahradní architekturou není dobré podcenit. Vždyť místo na odpočinek by nemělo kazit celkovou vizáž celé stavby. Zatímco ještě před pár lety jsme sahaly po klasických materiálech, betonu, keramické dlažbě nebo finančně náročnějším variantě přírodního kamene, v současnosti se preferuje přírodní „look“.
Nebojte se dřeva
Dřevěná terasa upoutá svou přirozenou krásou vari každého. Do vnějšího prostředí jsou vhodné cedr, ipe, jatoba, masaranduba, okuma, merbau, bangkira, jasan a severská borovice, které si více- -méně hravě poradí s povětrnostními vlivy. Pokud si vyberete trvanlivou odrůdu, která se nedeformuje a nepřekáží vám šedá patina, nemusí to být tak dramatické ani s její údržbou. Kvalitní exotické dřeviny ošetřování nevyžadují, jde spíše o estetické hledisko. Ten, komu by patina překážela, musí počítat, že podlahu bude muset jednou ročně natřít speciálním olejem, případně voskem. Roční náklady za čtvereční metr dřevěné terasy se pohybují od 7 do10 eur. Silné znečištění lze odstranit tvrdým kartáčem a mýdlovým roztokem. Před samotnou montáží je důležité zvážit optimální vlhkost dřeva, která odpovídá danému prostředí, ve kterém se má terasa nacházet. Při výběru zhotovitele si tedy zjistěte, zda je v daném oboru odborník a přihlíží i na tento fakt. Odborník vám také poradí, jaký podklad pod rošt je ke konkrétní dřevině nejvhodnější. Nesporná přednost tohoto čistě přírodního materiálu je příjemný teplý povrch pod bosýma nohama, který se nepřehřeje ani během horkých dnů.
Kompozit ano, ale ne každý
V posledních letech stále více narůstá popularita kompozitních materiálů imitujících dřevo. Láká přírodním vzhledem a nenáročnou údržbou. Během jeho dlouhé životnosti si vystačíte bez nátěrů, pouze s vysokotlakým čističem a vodou. Aby nepřipomínal plast, vyplatí se volba poměru, kde převládá dřevitá složka nad plastem, například v poměru 60% dřevité směsi k 40% plastu. Oproti dřevu zajistí kompozit protiskluzový povrch i za mokra a nehrozí ani záděrů třísky. Při výběru se vyplatí vynechat výrobky až s podezřele nízkou cenou a necertifikované napodobeniny pocházející většinou z Číny, Ukrajiny nebo Polska. První poruchy se při takových výrobcích mohou objevit již při montáži. U kvalitních produktech výrobce nebojí nabídnout i 25-letou záruku. Při méně kvalitních nabízejí záruky 5 až 10 let. Terasu si sice můžete udělat i svépomocí, ale už drobné chyby a nedokonalost pokládky mohou způsobit nenapravitelné chyby. V nabídce tento materiál najdete již od 40 eur / m2.
Terasový benjamínek
Oblibě se těší směs přírodních kamínků a spojovací směsi z pryskyřice a tvrdidla. Tato směs pěkně oživí i starou terasu z betonu, keramické dlažby, asfaltu nebo zámkové dlažby. Povrch bude bezesparý, díky propustnosti vody bez kaluží a protiskluzový. Podle návodu si ho dokážete zhotovit i sami. Při nedodržení technologického postupu však může dojít k uvolnění kameniva. Tento materiál na terasy můžete najít v několika variantách v závislosti na použití kamínků. Většinou se nanáší ve výšce 1,5 cm při zátěži do 3,5 t. Podklad nemusíte penetrovat, materiál je samopenetračný. Penetrací si však starší podklad kvalitativní pojistíte. Povrch je odolný proti solím a chemikáliím, a tak si na jaře vystačíte pouze s vysokotlakým čističem. Pokud se s terasou spěcháte, jistě oceníte i fakt, že materiál můžete nanášet na nově vytvořený beton už po pěti dnech. Pochozí je již po 24 hodinách. Běžná cena se pohybuje od 13 eur / m2.
Jak pečovat o kámen
Terasa z přírodního kamene si žádá speciální přípravky na čištění povrchu. Použití nevhodných prostředků by mohlo poškodit impregnaci kamene. Kámen vyžaduje i jednou za několik let impregnaci na snížení nasákavosti.
Pozor na kvalitu
Kvalitní kompozit se skládá z nadrobno pomleté moučky z kvalitních vysušených tvrdých dřevin a ekologického recyklovatelného polymeru. Výsledkem je povrch s vysokou hustotou, nenasákavý a odolný proti opotřebení. Zbystřete pozornost při obsahu PVC s nižší tepelnou stálostí, vysokou lámavostí a toxicitou a při polypropylenu s vyšší křehkostí při nízkých teplotách a degradací materiálu vlivem mrazu.
Chcete dřevo impregnovat?
Před olejováním dřevo očistěte kartáčem a větším množstvím vody. Po uschnutí podlahu natřete nejprve impregnačním prostředkem a po následném vysušení speciálním olejem rovnoměrně v tenké vrstvě ve směru struktury dřeva. V případě potřeby nátěr po vyschnutí opakujte. Schne minimálně 24 hodin v závislosti na počasí.
Na profilu záleží
Na odolnost systému ovlivňuje i podkladový profil. Ptejte si údaje o nosnosti na m2 a podívejte se také na vzdálenost kladení podkladových profilů. Například hliníkové podkladové profily nebudou tak náročné na údržbu jako dřevěné.