Domů Byt Chyby při zařizování domácnosti

Chyby při zařizování domácnosti

Když si rádi prohlížíte obrázky o bydlení, ale při tom vlastním si jen povzdychnete, možná to není otázkou peněz. Někdy se to naše bydlení nepodobá ideálu jen proto, že děláme některou z těchto  chyb.

1. Rozloučit se s minulostí

To neznamená, že doma nebudete mít nic staršího než 5 let. Často se však stává, že při výběru zařízení prostě občas šlápneme vedle. Nebo že „horká novinka“ prostě vychladne a dnes již působí směšně. Neměli bychom se jí mermomocí držet jen proto, že před lety to byla drahá a skvělá věc.

Pokud je pro vás těžké věci vyhodit – a nenajde se ani vhodný kupec, zkuste experimentovat alespoň s malou změnou. Například: kdysi byly v módě frézované dvířka a zlaté kování nebo moderní dvířka s ultra vysokým leskem a pochromovanými držáky. Pokud se časem ukáže, že to přece jen není vaše šálek kávy, ještě vždy je můžete vylepšit například změnou barvy. I kovové součásti se kvalitním sprejem dají změnit k nepoznání.

2. Příliš se bát

„Hlavně nic odvážné, držme se osvědčeného …“ – toto je zásada, kterou byste se v bydlení měli řídit v případě, že zařizujete hotelový pokoj. Nebo máte nad 80 let. Nebo raději ani tehdy ne. 😉 Jistě, není nejzábavnější každý víkend měnit barvu stěn nebo čalounění či přestavovat nábytek, ale pokud se při každém rozhodnutí člověk bude držet při zemi, čeká ho neuspokojivý, nudný výsledek. Alespoň z času na čas se naváží!

A mimochodem, právě „dramatická“ barva alespoň jedné stěny může být dobrým začátkem. Pokud se jí budete chtít zbavit, vždy ji můžete překrýt velkým obrazem, plakátem nebo pěknou knihovnou. A na rozdíl od divoké volby nábytku, na to, abyste se jí definitivně zbavili, netřeba čalouníka nebo truhláře, ale jen váleček a kbelík s barvou.

3. Koupit vše v jednom obchodě

Je to lákavé – nakoupit vše najednou, na jednom místě. Zejména, když to vidíme pěkně naaranžované a sladěné. Háček je však v tom, že takové bydlení zpravidla působí neosobně. Vaši hosté (a i vy) se budete cítit jako v nějaké odměřené restauraci. Vhodnější je zařizovat si domácnost postupně a vybírat věci na více místech, aby neměla šablonovitý vzhled . Totéž platí i pro „dokonalé sladění“, které připomíná více interiérovou kóji nějaké nábytkové značky než reálný život. I při výběru obývákové soupravy je lepší vsadit na mírnou rozmanitost.

4. Vybírat od oka

Nikdy, opravdu nikdy nekupujte nábytek, aniž jste si předtím přeměřili danou místnost. Platí to nejen pro malé byty. Často totiž pár centimetrů rozhodne o tom, zda se budete v místnosti cítit příjemně. Příliš malý nábytek může ve velké místnosti působit ztraceně a chaoticky,  představuje problém při obcházení a působí tísnivě.

Například: při malém jídelního stolu se pohodlně nenajíte, ale příliš velký bude působit jako obluda, hlavně, pokud má hranatý tvar. Při proměřování místnosti je dobré zaznamenat si i drobnosti jako rozmístění elektrických zásuvek (pokud si vybíráte policovou stěnu, může to by důležité) nebo rozměr parapetů.

5. Vybrat si nejprve barvu

Při zařizování máme vždy dilema: čím začít? Jelikož nejširší nabídka bude ve výběru barvy na omítku, nikdy jí nezačínejte. Tak by se mnohem těžší doladili čalounění, polštáře nebo koberce. To neznamená, že malovat máte až nakonec! Samozřejmě, nejpohodlnější je vymalovat prázdnou místnost, ale do té doby byste měli mít jasno v tom, čím konkrétně si místnost zařídíte, a ideálně mít nábytek už i objednané a vzorek dřeva nebo látky pěkně po ruce.

2762793

Podobné články

Žádné komentáře

Napsat komentář