Milující majitelé domácích chlupáčů nenechávají své svěřence dlouhé hodiny samých bez procházky, vždy dbají na to, aby měli dostupnou misku s vodou, nezanedbávají povinné očkování … A přece se často dopouštějí tří základních chyb.
1. Nevyhledá lékaře včas
Příznaky nemoci jsou u psů a koček mnohem nenápadnější, než u člověka. Zvíře neví ukázat, co ho bolí, ani naznačit, že ho něco bolí, dokud bolest není opravdu velká. Majitelé často nepřikládají velký význam jemným změnám v chování, jako je ztráta chuti k jídlu, letargie, malátnost, dušnost nebo nevolnost.
A pokud je i zaregistrují, nejednou čekají, že přejdou samy od sebe. To může být někdy opravdu pravda, ale překvapivě často si váháním zbytečně „vydělají“ na větší starosti a také výdaje.
V zásadě platí, že jeden den změněného chování může majitel nechat bez konzultace s veterinářem, pokud se příznaky během dne nezhoršují. Nicméně pokud se stav v průběhu 24 hodin nezlepší, je třeba vyhledat pomoc.
2.Nekonzultoval specialistu
Veterinář, ke kterému majitelé psa nebo kočky chodí několik let, má zpravidla jejich důvěru. Tak jako „lidský“ lékař není a ani nemůže být odborníkem na všechno od zubů po páteř, ani veterinář se nemusí dokonale orientovat ve všech diagnózách. Občas, zejména při méně obvyklých problémech, proto neuškodí vyslechnout si druhý názor.
Specialista si může na ultrazvuku nebo rentgenu všimnout maličkost, která by běžnému veterináři utekla – jen proto, že odborník má více vycvičené oko na konkrétní problém.
3. Řídí se nosem
Velmi rozšířený mýtus říká, že pes je zdravý , pokud má studený nos. Inu, pravda je taková, že to může znamenat i takovou banalitu – že se právě napil vody. A naopak teplý psí nos nemusí být jednoznačným signálem, že se psem je něco v nepořádku. Možná byl jen déle na slunci. Pokud tedy zodpovědný majitel chce posoudit, zda s jeho psem nebo kočkou něco není v pořádku, měl by si všímat komplexnější detaily: zda je zvíře méně čilé než obvykle, zda má dostatek tekutin, zda kašle, zvrací, má průjem, má nezvykle zabarvený moč, zda se zpráva malátné nebo naopak projevuje znaky nepohody. V každém případě platí, že telefonická konzultace s veterinářem může být lepší nápad, než čekat se založenýma rukama, že zvířecí organismus si s problémem poradí sám.