Česnek medvědí se již dostal do povědomí mnohých jako skvělá rostlina, jejíž listy jsou zdrojem jarních vitamínů. Dají se konzumovat syrové, ale mají i širší využití v kuchyni. V přírodě však můžete narazit na další druhy, které jsou stejně chutné a zdravé.
Česnečka lékařská (Alliaria petiolata)
Patří do čeledi brukvovité, kvete malými bílými kvítky, které se skládají ze 4 korunních lupínků. Objevit ji můžete brzy na jaře na okrajích lesů, v parcích i zahradách od nížin až po střední horské polohy. Poznáte ji podle srdcovitě trojúhelníkovitých listů s vykrajování zúbkatým okrajem. Listy připomínají listy popenec či hluchavky, proto pokud si chcete být jisti, stačí jejich rozdrobíme a očichat – mají výraznou česnekovou vůni. Chutnají podobně jako česnek – štiplavě a trošku hořce. Obsahují hodně vitamínu A a C. Můžete je přidávat do tvarohu, salátů, udělat si z nich pesto. Po usušení aroma ztrácejí, dají se však zamrazit. Vůni ztrácejí i po tepelném zpracování.
Řeřišnice luční (Cardamine pratensis )
I tato rostlina patří do čeledi brukvovité. Kvítky jsou velké 1 až 2 cm a mají fialové, vzácně bílé lupínky, otevírají se obvykle v dubnu. Jsou uspořádány do vrcholových květenství a na vlhkých loukách mohou vytvořit nádherný koberec. Listy tvoří přízemní růžici, na stoncích jsou úzké dělené listy. Vyskytuje se téměř v celé Evropě na vlhkých a podmáčených loukách, v lužních lesích, na březích potoků. Jedlé jsou listy a květy charakteristické štiplavé chuti, která připomíná řeřichu. Pokud máte v zahradě jezírko, můžete ji pěstovat na jeho břehu.
Ředkev ohnice (Raphanus raphanistrum )
Vyskytuje se na polích, mezích, podél silnic a v zahradách, zejména na půdách s nedostatkem vápníku. Řadí se mezi plevele. Má vzpřímenou, asi 60 cm vysokou lodyhu, na jejímž konci jsou žluté květy se 4 korunními lupínky. Kvetou v květnu až září. Výhonky mladých rostlin chutí připomínají ředkev, později mají velmi ostrou chuť a jsou téměř nepoživatelné. V minulosti se ze zralých semen připravovala hořčice. Použít se dá i kořen, který chutná podobně jako křen.