Více slunečních paprsků nejen zahřeje, ale také odhalí, že je nejvyšší čas pořádně uklidit.
Hlavní otázka je, kde začít. Správná odpověď: Odshora. Základním postupem při úklidu je neuklízet nad něčím, co již bylo uklizeno. Proto jako první třeba vymést rohy u stropu , očistit lustry, garnýže, umýt okna a pak pokračovat přes parapety, radiátor, nábytek až k samotné podlaze.
Není příliš šťastné, jestliže po úklidu pokoje zjistíte, že jste zapomněli na svítidla a začnete z nich OMÍTKA roční prach. Postupu odshora dolů se držte jako desatera.
S nábytkem jemně
Přestože je internet plný babských receptů na čištění nábytku, zůstaňte věrní raději klasice. Na dýhu a dřevotřísku si troufněte maximálně s bavlněným hadříkem, i to jen jemně navlhčenou. Příliš mnoho vody může způsobit její zatékání do drážek, spojů a nábytek poškodit. Nejlepší službu při oživení nábytku udělá mýdlová voda.
Lakované dřevo třeba čistit vždy jen vlhkým nechlupatým a měkkou tkaninou. Absolutně se vyhněte ředidlům nebo benzínu, acetonu, lihu, či octa. U laminátu , PVC fólii a vosku můžete použít i přípravky určené speciálně na tyto povrchy, ale vždy je vhodné ověřit si reakci na malém kousku, který nevidět. Jedinou výjimku má technický benzín při odstraňování žvýkačky nebo vosku. Zde stačí minimální množství, následně omýt vodou a vyleštit dosucha. Utírání suchým hadrem je však u nábytku pravidlo číslo jedna.
Výkon a výbava
Dva parametry, které jsou důležité nejen při výběru partnera, ale i vysavače. Bez něj jarní úklid nelze dotáhnout do úspěšného konce. Výkon motoru však nemá být podstatným kritériem rozhodování. Eko vysavače dokáží mít vysokou efektivitu sběru nečistot i při nižší spotřebě energie.
I relativně slabší 1 250 W motor může generovat nasávání s výkonem 330 W. Důležitý je i výstroj, se kterým se do boje proti prachu pustíte. Základem jsou nástavce na tvrdé podlahy i koberce . Pro chovatele domácích mazlíčků je skvělou investicí turbokartáč na sběr chlupů. Oceníte ji i při měkkých podlahách a sešlápnutím nečistotách. Přímo nutností je štěrbinová trubice. Vytáhne prach ze zapomenutých koutů a z žeber radiátoru.
Vyčistěte vysavač
Před pořádným úklidem je na místě vyčistit i samotný vysavač , se kterým se vydáte do boje proti špíně. Pokud jste ho používali od minulé jara na pravidelné vysávání, je čas vyměnit mu „střeva“.
Nemluvíme jen o sáčcích, které se mění podle potřeby, ale především o filtrech. Standardní výstupní filtr omyjte pod tekoucí vodou a prachový, uhlíkový i HEPA, jednoduše všechny filtry, jednou za rok třeba vyměnit. Pokud se to stane vaším pravidlem, zajistíte si lepší vzduch po samotném vysávání, méně vráceného prachu do místnosti, snížení počtu bakterií i ochranu samotného vysavače.
Zápas s chomáči
Velké (například i to jarní) úklid by mělo vyvětrat všech strašáků ze skříní i zpoza nich. Léto přináší s sebou vyšší intenzitu víření vzduchu používáním ventilátorů, klimatizací , i pro průvan z oken.
To zvíří i usazené nánosy zpoza rohů a neupraveného povrchu. Pokud na jaře zbavíte chomáčů prachu i méně dostupná místa, bude se vám během léta zdravější dýchat. Až 80 procent prachu totiž tvoří dob točky lidské kůže, které jsou zdroji bakterií a potrava pro roztoče. S pořádným jarním úklidem prožijete léto svěžejší.
Stařiny pryč
Řeč je o kouscích ve skříních, které jste už neměli na sobě ani minulou sezónu. Nevyplatí se čekat, že se vrátí do módy. Staré kusy oblečení nebudou zbytečnými sběrači prachu a zabírat místo. Vyplatí se však uklidit i potraviny . Překontrolujte si obsah kuchyňské linky. I trvanlivé potraviny mají záruku.
Ani v čase „no frost“ mrazniček, které netřeba pravidelně odmrazovat, nezapomínejte na obsah v nich. Platí, že do jara nepřenášejte to, co jste zmrazily na konci léta na horší časy. Optimální teplota v mrazničce je -18 stupňů a maso byste v ní neměli nechávat více než 6 až 10 měsíců, pekařské výrobky maximálně dva měsíce, ovoce maximálně rok.
Mazlavé mýdlo
Jednou za rok si zaslouží očistu i silně znečištěné plochy. Přesně ty, kterým nevěnujete pozornost a které si myslíte, že už vyčistit není možné. Opak je pravda. Například na zašlé obkladačky kolem sporáku, na vnitřek mikrovlnné trouby nebo silně znečištěné pevné povrchy naneste směs mazlavého mýdla a dvou dílů jedlé sody . Nechte působit a následně jemně navlhko setřete i se špínou.
Postarejte se se o matrace
Základem je oprať potah a otočit matrac nejen ze zimní strany na letní, ale i vyměnit jeho pozici. Každá matrace potřebuje jednou za půl roku otočit tak, že část, kde jste měli hlavu přesunete na nohy a naopak. Tento rituál se doporučuje právě na jaře a před zimou.
Využijte nanotechnologii
Po přečištění bytu se žádá řád náležitě ochránit. Zkuste impregnaci s nanotechnologických složkou. Hodí se na vytepované sedačky nebo na čerstvě umyté okna.
Impregnační spreje s nanotechnologické složkou disponují částicemi menšími než 100 nanometrů a dodávají látkám netradiční vlastnosti. Například takové, že odpudzujú špínu, nečistoty, fleky a chrání povrchy. Impregnačních sprejů s nanočásticemi je již dostatek na různé povrchy a po komplexním úklidu se hodí pozvat je k sobě do domu.