Podkroví má své nenapodobitelné kouzlo – šikminy a dřevěné trámy tvoří zajímavý obytný prostor i bez zařízení. Názory na něj se liší, záleží od dobrých či špatných zkušeností. Ty špatné mají na svědomí chyby při jeho výstavbě, rekonstrukci, zateplení a také zařízení.
Jelikož jde o atypický prostor se šikminami, vyplatí se při jeho řešení oslovit architekta, který vám poradí jak ho co nejlépe využít ve váš prospěch. Chytrý odborník dokáže podchytit nabízen potenciál podkrovní plochy a vytvořit z něj nadstandardní bydlení.
Odbornou pomoc nepodceňujte, protože to, co je na jedné straně na první pohled atraktivní, při laickém přístupu bez zkušeností může vést k mnoha nepraktickým detailům, které by vás časem obtěžovali. V špatně navrženém interiéru mohou být jinak krásné trámy, nízká podchodná výška v šikmině, atypické tvary, do kterých nesedne běžný typizovaný nábytek, omezující.
Podstatnou součástí podkrovního bydlení je jeho osvětlení. Vybrat si můžete mezi střešními okny nebo vikýři. Každé z nich má své výhody. Přes vikýř se dostane do podkroví více světla, vikýř zas poskytne lepší podchodnou výšku a umožní osazení klasického vertikálního okna. Pozor však na přehnané množství střešních oken, které mohou v letním období způsobit přehřívání interiéru.
Velmi důležitá je dostatečná, odborně osazena tepelná izolace a utěsnění zejména při detailech prostupů konstrukcí.