Dny, ale zejména noci jsou stále chladnější, ale přesto chcete mít na balkoně krásné naaranžované rostliny? Poradíme vám, které jsou vhodné pro toto období. Mezi typických zástupců rostlin, kterým neuškodí ani mráz ani sníh, patří vřesy a vřesovce. Pěstují se nejen v zahradách, ale jsou stále oblíbenější jako hrnkové rostliny.
Vřesy (Calluna) mají malé zvonkovité květy, které se na keříky objevují od konce léta do pozdního podzimu. No ani po odkvětu nemusíte rostliny z výsadby odstranit. Úzké tmavozelené listy totiž zůstávají na keříky během celého roku a v zimním období se jejich barva často mění na bronzovofialovú až purpurovou. Vřesy tak působí mezi jinými rostlinami velmi zajímavě během celého roku.
Vřesem jsou blízké příbuzné vřesovce (Erica), které začínají kvést koncem roku, obvykle v listopadu a v závislosti na odrůdy kvetou až do května. Květy jsou také zvonkovité a mají podobné barvy, jako mají vřesy, to znamená že bývají bílé, ale nejčastěji jsou v různých odstínech růžové barvy. Listy tvarem připomínají jehličí a jsou neopadavé. Aby bohatě kvetly iv další sezóně, po odkvětu třeba výhonky zkrátit přibližně o třetinu.
Zásady pěstování
– Při pěstování vřesů a vřesovců je nejdůležitější, abyste je vysadili do vhodného substrátu. Protože jsou to kyselomilné rostliny, potřebují zeminu s hodnotou pH nižší než 5. Použít lze speciální substrát, který je určen na rododendrony, případně do běžné zeminy přimíchejte rašelinu a písek. Na balkoně jim vyberte sluneční nebo polozatienené místo.
– Vřesy ani vřesovce nevyžadují speciální péči. Stačí, když je budete pravidelně zalévat a v sezóně jejich každý měsíc přihnojíte hnojivem na kyselomilné rostliny. V nádobách však nutné tyto keříky zalévat i během zimy, aby netrpěli nedostatkem vláhy. Zavlažujte je jen během dní bez mrazu. Aby kořeny nezmrzli, doporučuje se květináče postavit na polystyrénovou desku a obalit buď jutovinou nebo bublinkovou fólií.
Kombinace
Malé keříky vřesů a vřesovců se v nádobách výborně kombinují s různými odolnými kvetoucími rostlinami, listnatými či jehličnatými dřevinami. Jediný problém může způsobit kyselý substrát, který vyžadují, neboť nemusí vyhovovat ostatním rostlinám. Pomůžete si tak, že jejich ponecháte v samostatných květináčích a vložíte do větší nádoby.