I z malých městských balkonů se se správným nábytkem stane jídelna pod širým nebem nebo sluneční paluba. Jaký by měl správný balkonový nábytek být a na co byste si měli dávat pozor se dočtete zde.
Ke každému dobrému bytu ve městě patří balkon. A speciálně proto nabízí stále více výrobců balkonový nábytek, který nezabírá mnoho místa. Nábytek na balkon by měl být srovnatelně malý, složitelný a měl by se dát dobře uskladnit. A samozřejmě musí také dobře vypadat, vždyť chceme přece i ten nejmenší kousek místa na vzduchu udělat co nejkrásnějším.
Klasika mezi balkónovým nábytkem: malý jídelní stůl se židlemi
Klasická jídelní souprava je základním vybavením balkonového nábytku. Skládá se z malého stolu a dvou židlí. Kdo sáhne po tomto, určitě nic nepokazí. Tím je však prostor už většinou zaplněný. Další balkonový nábytek se často už ven nevejde. Z tohoto důvodu je důležité, aby se balkónový nábytek dal v případě nevyužívání dobře uskladnit. Ještě lepší je, pokud se dá balkonový nábytek složit. To platí pro stoly a židle i pro další balkónový nábytek. Pouze tak se dá prostor optimálně využít av případě potřeby na místo posezení rozložit – stejně skládací – balkónové lehátko.
Materiál balkonového nábytku
Obecně existuje balkonový nábytek v mnoha variantách. Výhodným materiálem na balkonový nábytek je umělá hmota. Nevýhoda: Tento nábytek na balkon je sice cenově výhodný při pořízení. Kvůli většinou nízké kvalitě však velmi rychle ztratí pěkný vzhled a musí se také rychleji dokupovat. Vyplatí se tedy investovat do balkonového nábytku vysoké kvality. Sem patří i balkonový nábytek z novodobých kombinací umělých látek a pletiv z umělé hmoty, které jsou extrémně odolné vůči povětrnostním vlivům.
Oproti tomu představuje dřevo a kov – ať už železo, ocel nebo hliník – tradiční materiály, ze kterých se vyrábí balkónový nábytek. Klasikou je složitelný nábytek, který má původ v bistrech a výletních lokálech, kde se používaly snadno rozložitelné židle. Trendem u nábytku na balkony je, že nabývají stále častěji charakter podobný nábytku z obývacích pokojů. Takže jde o balkonový nábytek, který může stát i v bytě. Výhodou je, že balkónový nábytek s epedami a pletenými částmi velmi zútulní i ten nejmenší balkon.
Kdo se nerad váže na něco stále a má raději flexibilnější řešení, ten si poradí s odkládacím stolkem, sedacími vaky a polštáři, které jsou odolné vůči vnějším vlivům. Za pěkného počasí se vyloží na balkon a během deštivého počasí poslouží v bytě. Tak funkční jako plnohodnotný balkonový nábytek sice není, nabídek ale cenově výhodnou a opticky zajímavou možnost.
Balkónový nábytek v zimě
Na půjde nebo ve sklepě počítejte s místem na uskladnění svého balkonového nábytku během zimy. I když je většina stolů a židlí dost mohutná na to, aby stáli déle v dešti, ale nejsou uzpůsobeny na minusové teploty a sníh. Z tohoto důvodu patří balkonový nábytek v zimě na suché místo uskladnění. Na přezimování venku je vhodný pouze nábytek z teakového dřeva nebo nábytek s prokázanou odolností vůči zimě.
Obecně byste měli do péče o svůj balkonový nábytek investovat stejně čas. Balkónový nábytek ze dřeva si udrží odolnost vůči počasí díky speciálním olejem na dřevo. Tyto oleje stejně předcházejí zošediveniu balkonového nábytku. Při barevném nábytku by navíc měly opatrně překrýt štětcem poškození laku. Trochu oleje na panty usnadní používání a manipulaci během celé sezóny. Z takto ošetřeného nábytku budete mít radost dlouhou dobu.