Bakopa (Bacopa speciosa) je oblíbená balkónová rostlina, která vynikne hlavně v závěsné nádobě. Její poléhavé stonky nádherně převislý její okraje. Podobně se dá pěstovat i její příbuzná Bacopa Monier, která má navíc léčivé účinky.
Bakopa speciosa
Je známá i pod dalším latinským názvem Sutera cordata. Typická je drobnými pětičetnými kvítky, které jsou obvykle bílé barvy, ale mohou být i růžové či fialové. K jejich výhodám patří to, že samy opadávají, takže po odkvětu je nemusíte odstraňovat. Kvítky vyrůstají z paždí listů po celé délce výhonků, které se dobře rozvětvují.
Rostlinám se nejlépe daří v dobře propust substrátu bohatém na živiny. Důležité je, aby nádoba, v níž jejich pěstujete, měla otvory pro odtok přebytečné vody. Zalévejte je pravidelně, nejlépe brzy ráno nebo pozdě večer, když už slunce velmi nepálí. Doporučuje se substrát nechat mírně proschnout, až pak polít. Ve vlhkém prostředí rostliny mohou zahnívat trpí nemocemi a špatně kvetou.
Bacopa Monier
Má také poléhavý vzrůst. U nás se dá celoročně pěstovat jako pokojová rostlina, kterou během léta můžete vyložit na balkon. V přírodě roste zejména v Indii, Číně a Vietnamu, kde se nejčastěji vyskytuje v bažinách a na blátivých pobřežích. Hodně vody vyžaduje i při pěstování v nádobě. Stanoviště by mělo být v polostínu, ne na přímém slunci.
Je to výborná léčivá rostlina účinná při problémech se ztrátou paměti, sluchu, při bolestech hlavy. Je vynikajícím přírodním prostředkem na zvýšení duševní výkonnosti a posílení schopnosti mozku.
Má sukulentní zaobleně-kopinaté vstřícné listy, ze kterých si můžete připravit čaj. Dají se také přímo konzumovat nebo přidat například do zeleninových salátů. Jejich chuť je nahořklá.