Domů Zahrada Aby pozdní mráz nezničil ovocné stromy

Aby pozdní mráz nezničil ovocné stromy

Pozdní jarní mráz může v průběhu velmi krátkého času způsobit obrovské škody. Obyčejně bývají zasaženy celé oblasti, někdy poškodí mráz pouze určité zahrady, ba dokonce jen jednotlivé rostliny. Víte však, jak se proti němu úspěšně bránit?

Nejčastěji poškozují ovocné dřeviny, při kterých bývají nejvíce postiženy květiny nebo mladé plůdek, zatímco listí nebo větve zůstávají bez viditelného poškození. Platí to skoro pro všechny ovocné druhy, pouze při meruňkách jsou mladé plůdek po odkvětu citlivější než květiny.

Pokud se tedy chceme dočkat plodů, musíme květiny chránit před posledními mrazy. Pokud jde o poškození poupat třešní a višní, vzniká zde určitý stupeň přechodu mezi zimními a jarními mrazy. Nízké teploty ke konci zimy mohou způsobit, že květní pupeny těchto peckovin se přemění na listové, vznikají zvětšené útvary podobající se na květní kalichy načervenalé barvy. Výsledkem toho je ztráta úrody.

1. Dlouhodobé

V první řadě je důležité vybrat správné stanoviště a místo výsadby na mrazy nejcitlivějších ovocných druhů. Nepěstujeme jejich v mrazových kotlinách, prohlubních, vyvýšených údolích a na rovinách. V zahradách s různým výškovým rozdílem meruňky, broskve, mandle a révu umístíme raději na vyvýšené části pozemku.

2. Preventivní

Vybírejme odrůdy odolné proti mrazu. Velmi dobré výsledky jsou u skupiny odrůd meruněk, které jsou odolné proti mrazům ve dřevě av době květu – ‚Vestar‘, ‚Vesprima‘, ‚Veharda‘, případně kvetou postupně, což znamená, že mají delší období kvetení, například ‚Vegama‘, 10 až 14 dní.

Rovněž je vhodné použít podnož odolný proti namrzání ve dřevě, který ovlivňuje nástup té které odrůdy do kvetení. Důležitý, zejména pro meruňky, je letní Sitta řez, který oddaluje dokončení hlubokého klidu květních pupenů a umožňuje efektivní vytvarování kompaktních korun.

3. Přímé

Zadešťování je rosení při poklesu teploty pod 0 ° C. Je efektivní a pro zahrádkáře nejspolehlivější opatření. Je to vlastně stříkání čisté vody do korun kvetoucích stromů. Jemné kapky stále zvlhčují povrch dřeva a poupat. Zadešťování třeba ukončit, až když teplota stoupne nad bod mrazu a je již rozpuštěný obalový led. Lámání větví obalených ledem předcházíme podpíráním.

Dezinfekce je dalším způsobem ochrany proti pozdním mrazům. Zakuřuje pouze tehdy, když je bezvětří. Spalujeme vlhké organické látky, jako například dřevo, klestí či staré seno, které více žhnou jako hoří, což je účinnější. Tento materiál umístíme tak, aby kouř šel mezi rozkvetlé stromy. Ve vinicích spalujeme ostříhané révové proutí.

Zakrývání plachtou, slaměnými rohožemi, tmavou netkanou textilií a jinými materiály je účinný způsob při malých stromech a keřích. Krycí materiál třeba přes den odstranit. Postřikování chemickými přípravky, roztokem boraxu, jednou před květem v koncentraci 0,5%, dvakrát při kvetení 0,2% a po odkvětu 0,3% je také spolehlivým opatřením.

Vhodné je i použití přípravku Champion 50 WO v 0,2% koncentraci, který aplikujeme jeden až dva dny před předpokládanými mrazy. Cropain NPA je nejnovější biologický přípravek, který dokáže ochránit rostliny proti mrazům až do -7 ° C. Ochrana je účinná pouze při bezvětří a většinou při malém poklesu nočních teplot. Při vyšších mrazících je neúčinná.

4. Nápravná opatření

Ve spojitosti s mrazovým poškozením květních pupenů mandlí, meruněk a broskví, kterým v některých oblastech namrzlého i dřevo, jsou nezbytná nápravná opatření spočívající v řezu. Termín a způsob řezu musí být diferencovaný podle stupně poškození.

Žádné komentáře

Napsat komentář