Zahrada je pro mnohé snem a pro některé prokletím. Zejména, pokud přijde na její pravidelnou údržbu. Pokud tedy máte štěstí na malou zahrádku, třeba z ní vytěžit co nejvíce. Ať už to znamená maximum sklizně nebo vrchol regenerace.
Více úrovní
Základním chybou, které se dopouštějí zahradní začátečníci, je uvažovat v jedné rovině. Malá plochy neznamená, že je třeba omezovat v počtu rostlin. Naopak, i na úzkém pozemku lze vybudovat zelený ráj, pokud bude sahat od země až nad hlavu. V případě malé zahrady na ohraničeném dvoře lze vysadit například stromy s holým kmenem, zato bohatší korunou, která zároveň vytvoří přirozené stínítko před sluncem. Nebo na stěnu upevnit závěsné květináče a obyčejný zeď tak přeměnit na pestrou rozkvetlou stěnu.
Bez námahy
Malá zahrada, málo práce – ovšem pouze tehdy, pokud se rozhodnete pro méně náročné druhy. Na malé ploše budou lépe vypadat stálozelené rostliny, protože tak se na zimu z terasy nestane smutné šedé náměstí. Navíc, takto se dá i během chladných měsíců snadno ozdobit malými dekoracemi.
Vertikální zahrady
Za otce vertikálních zahrad se pokládá Francouz Patrick Blanc, ale naštěstí jeho nápad se již stal inspirací pro mnohé šikovné kutily, kteří si vyrábějí vertikální zahrady z dřevěných palet. I tady se najdou výrobci specializovaných drátěných košů, které se dají umístit i na balkoně a vytvořit si tak vlastní, i když menší jahodovisko, kvetoucí stěnu nebo vertikální bylinkovou zahrádku.