Základním stavebním materiálem pro vytvoření domova je, aby jeho prostředí bylo pro nás příjemné a zdravé. Zdravotní stránku oceníme o to více, pokud jsme alergičtí například na pyl, prach či roztoče, kterých je všude nepočítaně.
Alergie nám umí pořádně otrávit život. Kašlání, kýchání, svědění očí či kůže, vždyť to znáte … Naštěstí, doma s nimi víme celkem intenzivně a účinně bojovat. Pokud máte v rodině člena, který trpí alergií na pyl, prach nebo roztoče, neberte následující rady na lehkou váhu. Do velké míry mu totiž víte sice malými, ale zato účinnými změnami zpříjemnit čas strávený doma.
Velké koberce třeba vyhodit a nahradit je podlahovou krytinou, kterou je možné udržovat častým mytím. Pokud již trváte na kobercích, velké vyměňte za malé. Ty ale minimálně jednou za dva týdny vyperte v pračce.
- Kobercem se zcela vyhněte v místnostech, kde se spí a kde se hrávají děti.
- Záclony, závěsy, deky, dekorační potahy a polštáře také představují tkaniny, kterých byste se měli u vás doma vzdát. Usazují se v nich totiž částečky prachu, roztočů a také pylu. Pokud se bez nich neobejdete, rozhodně je vyperte alespoň jednou za měsíc.
- Pozornost věnujte i stěnám. Pokud máte doma alergika, vymalujte je nově každé dva roky.
- Teplota vzduchu by neměla překročit 20 stupňů Celsia.
- Vlhkost vzduchu udržujte na hranici 40 až 50 procent.
- Velmi důležité je také pravidelné větrání. Dávejte však při tom pozor na létající pyl.Větrat třeba brzy ráno a po dešti. Na trhu jsou také dostupné speciální síťky, které létající pyl zachycují.
- Co se spaní týče, pozor na peří. Upřednostňujte materiály vhodné pro alergiky, případně ty vyrobené z bavlny. Samozřejmě, pravidelně ložní přikrývky a ložní prádlo větrejte a perte.
- Květiny a rostliny v bytě alergika představují také jisté riziko.
- Pokud trpíte alergií na roztoče, vyberte si nábytek hladkých tvarů a linií s povrchovou úpravou, která se snadno udržuje.
- Upřednostněte vitríny a skříňky, které jsou uzavíratelné. Čalouněného nábytku se vzdejte úplně.
- Až 80% všech roztočů se nachází v lůžku, 20% najdeme v kobercích, závěsech, záclonách, potazích, textilních hračkách a zmiňovaném čalouněném nábytku.
- Kožešiny by v bytě alergika měly být tabu.
- Pokud jste alergičtí na prach, minimalizujte „lapače prachu“, tedy sošky, umělé květiny a jiné drobnůstky.
- Pokud se dá, vše co doma máte, perte minimálně na 60 stupních.
- Pokud je to možné, jakékoliv oblečení skladujte v skříních mimo pokoje, ve které spíte.Rozhodně nechoďte do postele v oděvu, který jste měli na sobě venku.