Dnes je moderní stavět „zdravé“ domy. Nejde jen o to, že se v nich žije zdravě, ale také o to, že nejsou zátěží pro životní prostředí. Při stavbě rodinných domů se opět používají přírodní materiály, které se nejednou kombinují s těmi moderními. Výsledkem jsou neobvyklé a překvapující materiály, praxe však ukazuje, že se osvědčily.
Konopný beton
konopný beton vzniká spojením technického konopí a betonové směsi.Po oddělení vlákna zůstane z konopí dřevitá stonek tzv. pazdeří, která se používá do stavebních směsí jako izolant. Konopný beton má řadu vynikajících vlastností. Stavba z něj dokáže „dýchat“, proto se v ní netvoří plísně. Beton získá výborné tepelně a zvukově-izolační vlastnosti a je recyklovatelný. Navíc dům z konopí je odolný vůči škůdcům, plísním a ohni.
Jak se staví „konopný“ dům
Výstavba probíhá rychle.Nejprve se postaví nosná dřevěná konstrukce, která se „obloží“ dřevěným bedněním. Konopný beton je lehčí než klasický, proto jsou nároky na pevnost bednění níže. Betonová směs tvrdne rychle a už po dvanácti hodinách se bednění může odstranit. Rozvody vody a elektřiny umístěte již do nosné konstrukce a vyhnete se později jejich zasekávání. Poměr pazdeří přidávaného do betonu závisí na tom, zda se budují vnější nebo vnitřní stěny, střechu nebo podlahu.
Konopné tvárnice
Další možností je použít při stavbě domu konopné tvárnice. Vyrábějí se z konopného pazdeří a jiných materiálů. Například hlinitá-konopné tvárnice obsahují 75% jílu a 25% pazdeří. Nejsou vhodné na vnější nosné stěny, ale pouze na vnitřní příčky. Cementově-konopné tvárnice se využívají na stavbu sendvičových typů domů a slouží jako ztracené bednění pro beton. Obsahují až 63% pazdeří, 35% cementu a 2% hydratačních přísad.
Zdravý domov
Dům z konopí patří k nízkoenergetickým.Konopný beton dokáže akumulovat více tepla než pálená cihla a dokáže ho i rychle předat. Absorbuje přebytečnou vlhkost ze vzduchu a při jejím nedostatku je uvolňuje zpět. Díky tomu vzniká v domě příjemné klima. Konopné pazdeří obsahuje množství kysličníku křemičitého, které po smíchání s vápnem mineralizuje. Dům tak postupem času doslova ztvrdne na kámen. Během tohoto procesu dochází k pohlcování oxidu uhličitého ze vzduchu, čímž konopný beton přispívá k čištění vzduchu.