S funkčností oddělené kuchyně není žádný problém. Co když se ale rozhodnete pro otevřenou kuchyň spojenou s obývákem? Zatímco u kuchyně by měla být zachována její funkčnost, obývací pokoj by si měla zastat svou eleganci. Jak spojit tyto dva pokoje, aby vypadaly jako celek pěkně a nerušily se navzájem?
V první řadě byste měli myslet nato, že když jste se už jednou rozhodli jejich skloubit, měly by být jako jedna místnost a měly by spolu barevně a celkově ladit. Když jsou již spojeny, nesnažte se je zbytečně dělit odlišnými barvami nebo podlahou. Efekt otevřenosti a prostornosti dosáhnete právě jednotnými materiály.
Totéž platí iv případě nábytku. Je jasné, že do kuchyně nepotřebujete stejný nábytek jako do obývacího pokoje. Sladit však můžete například odstín dřeva na kuchyňské lince s konferenčním stolkem a podobně. Jelikož spojujeme dvě rozdílné pokoje s odlišnými nároky, měli byste dobře zvážit výběr podlahy, která bude použitelná i do okolí kuchyňského koutu iv okolí gauče. Je však pravdou, že nemusí být nejjednodušší najít takovou, aby to splňovala. Pokud se přece jen rozhodnete pro dva různé typy podlah, alespoň jejich slaďte tón v tónu, aby se navzájem nerušily.
Otevřené kuchyně by měly vypadat přesně jako jejich nazýváme, čili měly by být „otevřené“. Otevřený prostor, dostatek místa pro pohyb, bez zbytečné izolace. Oddělovací skříňky, závěsy nebo vybudované panely, které lidé používají, aby si zajistily trochu více soukromí mezi oběma pokoji, jen zbytečně narušují podstatu otevřených kuchyní. Mnohem lepší je když takzvaný předěl mezi kuchyní a obývákem jen nenásilně naznačíte. Například nižším pultem nebo barovým stolem a podobně.
Otevřené kuchyně jsou sice fajn a mají hned mnoho výhod, které jsme zmínili. Nehodí se však úplně v každém bytě či domě. Váš interiér by na to měl mít určitě predispozice včetně poměrně prostornější místnosti, ve které budete mít dostatek prostoru na spojení obou pokojů do jedné. Kuchyni však nemusíte spojovat jen s obývákem. Rozhodnout se můžete například jen pro jednoduché a dnes již klasické spojení s jídelním koutem nebo se zimní zahrádkou, pokud ji máte zřízenou.
Obývák je již dávno považována za sociální místnost, v níž se lidé setkávají, tráví spolu čas. Co ale s kuchyní? Zatímco donedávna byl u nás zažitý stereotyp zavřených kuchyní, kde trávil čas akorát tak ten, kdo právě vařil, v západních zemích již budovaly koncepci sociální otevřeného prostoru obou z těchto místností.
Při otevřeným kuchyních se vaření dokonce stává zábavou. Žádný z členů rodiny se neizoluje a všichni tráví čas spolu při vaření a odpočinku u televize zároveň. Možná i díky tomu se tento trend uchytil iu nás a mnozí jsou z něj tak nadšení, že si už ani nedovedou představit jeho opak.
Výhody uzavřené kuchyně
I klasická uzavřená kuchyně má však své výhody, díky kterým je u mnoha lidí stále číslem jeden. Je to například větší volnost při výběru kuchyňské linky, méně hluku při vaření a také jednodušší větrání. To, co se děje v kuchyni zůstane v kuchyni. Některým lidem mohou překážet vůně, které se z ní při vaření šíří. V tom případě je lepší vařit v samostatné kuchyni, ze které se také nebude šířit tolik hluku ze všech spotřebičů, které v ní používáme.
Výhody otevřené kuchyně
Toto jsou shrnuty výhody otevřené kuchyně. Patří mezi ně mnohem jednodušší komunikace s rodinou, či přáteli a celková socializace prostoru. Otevřené kuchyně také vypadají moderně a prostor může v konečném důsledku vypadat větší a prostornější. A v podstatě je to ze stavebního hlediska finančně nenáročnější řešení.