Točité schodiště, nazývané také vřetenové schodiště je skvělou možností, jak se pohybovat mezi dvěma patry. V interiéru působí nadmíru moderně, je hezké, a působí velmi zajímavě.
Točité schodiště se využívají zejména při snaze ušetřit pár metrů čtverečních. Jsou vhodné do malých domů, kde by umístění přímého nebo lomeného schodiště nebylo vhodnou možností.
Točité schodiště působí velmi atraktivně v moderně zařízených domů, ale skvěle vynikne i na chatách nebo chalupách. Hlavní výhodou točitých schodů je, že nezabírají tolik prostoru jako klasické schody. Jsou velmi originální a dokážou upoutat pozornost už na první pohled.
Jak točité schodiště vypadá?
Základem točitého schodiště je středový sloup. Středový sloup je zakotven do podlahy. Na tomto středovém sloupu jsou umístěny jednotlivé stupně schodiště. Jednotlivé stupně tak středový sloup „obtáčejí“. Točité schodiště bývá většinou umístěny u zdi, ale to není pravidlem, umístění točitého schodiště závisí na tom, kam vede.
Materiály na výrobu
Točité schodiště, tak jako i ty klasické, se vyrábějí z různých materiálů. Mohou být zhotoveny z dřevěného masivu, ze skla, z kovů, respektive z kombinace těchto materiálů. Z masivu se často využívá dub nebo buk, výjimkou není ani smrk nebo exotické dřeviny.
Nevýhody
Možná největší nevýhodou točitého schodiště je skutečnost, že šířka nášlapů se směrem ke středovému sloupu zužuje. To může dělat problémy zejména starším lidem, nebo malým dětem. Bezpečnost točitého schodiště však lze zvýšit pevným zábradlím.
Točité schody nejsou jen interiérovou záležitostí. Při vhodné úpravě lze je využít i v exteriéru. Exteriérové točité schodiště však musí být pevně ukotveny, aby odolalo nárazům větru, a vyrobené jen z těch nejkvalitnějších materiálů, aby zvládlo všechny vlivy počasí.