Když přemýšlíte o nové koupelně, představujete si většinou hezčí obkladačky, větší vanu, praktičtější umyvadlo … Jenže stejně důležité je i to, co se skrývá pod obkladem. Přípravu prostoru a podkladu byste určitě neměli zanedbat, můžete díky nim totiž získat více místa, šikovnější uspořádání a zajistit si trvanlivost nových povrchů.
Jak získat více místa
Ani při rekonstrukci nemusí být sen o větší koupelně nereálný. Jak tedy najít čtvercové centimetry navíc? První možností je zvážit rozměry prostorů kolem koupelny – mohli byste oželet například kousek chodby či sousedního pokoje? Druhou, mnohem složitější, je výměna pozic. Větší koupelnu můžete vybudovat například na místě některé z pokojů či kuchyně.
Je však přitom splnit důležitou podmínku – koupelna je vázána na svislé rozvody, které by měly být v její blízkosti. Dalším krokem je volba a praktické rozmístění zařízení, a to jak vzhledem k jeho používání, tak i vzhledem k možnosti prostoru a vedení instalací.
Zvažte různé možnosti
Více místa můžete v koupelně získat i tím, že ji spojíte s toaletou. Toto řešení je však vhodné pro jednotlivce nebo pro dvojici, pokud již jsou v bytě tři a jediné WC je v koupelně, mohlo by to zkomplikovat použití jako toalety, tak i koupelny. Zejména v malé koupelně třeba pečlivě zvážit také umístění pračky – nebude na ni více místa v kuchyni, v komoře nebo ve vestavěné skříni v předsíni? (Důležitý je pouze přístup k vodě a odpadu.) Prostor koupelny zásadně ovlivní i volba mezi vanou a sprchou. Zvažte, jak často používáte vanu a zda nebude prostorný sprchový kout pohodlnější než malá vana.
Šikovné stěny
Výhodou suché výstavby je úspora času na realizaci i prostoru v koupelně. Sádrokartonové příčky zaberou méně místa a jednoduše do nich vložíte všechny rozvody. Při výběru vhodného systému je přitom důležité zohlednit zvýšenou vlhkost prostředí i kotvení vybavení. Na stěny koupelny jsou vhodné impregnované desky RBI (se zeleným kartonem). V tom případě je třeba v konstrukci příčky udělat v místě kotvení zařizovacích předmětů přípravu na jejich montáž.
Další možností je vysokopevnostní sádrokarton HABITAT – výhodou je, že zrcadlo, skříňku či umyvadlo můžete ukotvit přímo do těchto desek. Sádrokartonová stěna se dá využít i na izolaci proti hluku. Po instalaci rozvodů se mezi profily vloží minerální izolace a konstrukce se opláští vhodnými deskami (Habitat nebo modrými akustickými deskami Activ’Air, které zároveň zajistí čistší vzduch v místnosti).
Ušetřete prostor na dveře
Pokud nahradíte klasické dveře posuvnými, budete moci praktičtější uspořádat vybavení v koupelně i prostor před ní. Podmínkou jsou však dveře, které se zasouvají do příčky, takže nemusíte počítat s jejich pohybem před stěnou. Při takovém řešení je třeba nejprve do zdi zabudovat pouzdro, do kterého se budou dveře zasouvat.
Pouzdro obsahuje také vodicí kolejničku – kvalitní vodicí systém dokáže zajistit tichý chod dveří, tlumený doraz či otevírání „Push to open“. V nabídce jsou pouzdra jednak do zděných, jednak do sádrokartonových příček. V obou případech na ně musíte pamatovat ještě při plánování rekonstrukce a přizpůsobit jim požadované rozměry.
Kam s instalacemi?
Z několika důvodů je praktické umístit zařizovací předměty tak, aby byly vedení k nim co nejkratší. Možností, jak je ukrýt do stěny, je přitom několik. V případě sádrokartonových příček je během výstavby vložíte mezi profily konstrukce, u zděných můžete zasekat rozvody do stěny nebo využít takzvanou instalační předstěnu. Před existující stěnou se vytvoří podobná konstrukce jako u sádrokartonových příčkách, do které se umístí rozvody, splachovací nádržky, podomítkové baterie atd. Následně se profily opláští sádrokartonem. Jelikož voda a odpad bývají vedeny jen do určité výšky, instalační předstěny se často zároveň využívají k vytvoření polic či nik.
Nezapomeňte na hydroizolaci
Přes obklad, dlažbu, cementové spáry a lepidla může pronikat voda a vlhkost, která bývá příčinou různých poruch – například vlhkých skvrn na stěnách jako v koupelně, tak i v sousedních místnostech. A vlhkost obvykle následuje opadávání omítky či obkladu a růst plísní. Pod povrchovou úpravu proto třeba aplikovat hydroizolační vrstvu, která bude podkladové konstrukce před pronikáním vlhkosti chránit.
Takovou ochranu přitom potřebuje nejen sprchový kout, ale celá místnost se zvýšenou vlhkostí. Můžete na to použít šikovné tekuté hydroizolační stěrky, které po zaschnutí vytvoří pružnou kompaktní izolační membránu. Detaily a přechody (styk podlahy a stěny, dilatační spáry, podlahové vpusti apod.) Je nutno zajistit pomocí speciálních pryžově-textilních pásek.