Rekonstrukce kuchyně – rozsáhlejší i menší – sestává z množství činností. Nestačí jen vědět si vybrat barvy a materiály, už při plánování padne vhod pár dobrých rad. Tak bude kuchyň přesně podle představ – pěkná i praktická.
Jakou barevnost zvolit v malé kuchyni?
Barevnost je vždy subjektivní pojem, ale obecně platí, že bílá je nesmrtelná. Rozjasní a opticky zvětší prostor.
Chci si dát udělat kuchyň na míru, v jaké výši má být osazena pracovní deska?
Standardně je rozměr stanoven na 86 cm. Ten je vhodný pro lidi, kteří mají výšku 170, maximálně 175 cm. Při kuchyni na míru a stanovení správné výšky osazení pracovní desky postupujeme následovně: ruce pokrčíme tak, aby lokty svíraly pravý úhel, vzdálenost ruky od pracovní desky by měla být 10 cm. Při rozdílných výškách partnerů se upravuje výška pracovní desky, ale dovolit si to můžeme jen při prostornějších kuchyních.
Malá kuchyně znamená více přemýšlení. Jaké jsou triky na její „nafouknutí“?
Moderním, i když nepříliš praktickým řešením je potáhnout horní skříňky až po strop. Tak získáme jakoby celý horní řadu skříněk navíc, ale přístup k nim je možný pouze po žebříku. Na běžný život v kuchyni jsou takové skříňky nevyužitelné, ale jsou ideální na sezónní odkládání věcí. To má význam, pokud potřebujeme úložný prostor v rámci bytu.
Ušetřit co nejvíce prostoru na pracovní desce můžeme zabudováním spotřebičů (mikrovlnka, varná deska nemusí být v kombinaci s troubou) a také zvolením úspornějších rozměrů dřezu. Běžné rozměry jsou 70 až 80 cm. Pokud sáhneme po úspornějším variantě, dokážeme se dostat na rozměr 60 cm.
Kuchyňská zástěna z obkladaček se spárami je klasika a také věčný problém při čištění. Naštěstí na trhu jsou již materiály, které se snadněji čistí.
Čím lze nahradit tradiční obklady?
Při nahrazování u nás oblíbené keramiky na kuchyňskou zástěnu se nabízejí různé alternativy:
Dřevěné zástěny jsou oblíbené zejména pro cenu. Výhodou je, že spolu s pracovní deskou mohou vytvářet jednotný barevný celek. Samozřejmě, na zástěnu není nutné použít stejnou tloušťku, jak má pracovní deska. Používá se standardní rozměr 18 mm. Jako materiál je vhodná i obyčejná dřevotřísková deska s laminovaným povrchem či MDF deska. Nevýhodou je však nižší odolnost proti teplotám, nedoporučuje se umisťovat ji za plynovou varnou desku!
Zástěna ze skla je zajímavé řešení na míru, čemuž odpovídá i vyšší cena. Díky celistvému povrchu se sklo jednoduše udržuje. Pro bezpečnost a hlavně použitelnost skla i za plynovou varnou deskou je nutné ho zakalit. Nevýhodou je, že udělat změnu v rámci plochy skla, například změnit polohu vypínače, již nelze po kalení. Všechny otvory musí do skla vyřezat ještě před kalením.
Kovolaminát je tenká kovová fólie na laminátové desce (HPL). Pro svou mimořádnou odolnost proti vysokým teplotám je ideální pro použití na zástěnu. Tento materiál je zajímavý i pro svou tloušťku – při maximální tloušťce 12 mm šetří místo na pracovní desce. Nevýhodou je menší odolnost proti poškrábání.
Vzdálenost horních skříněk od pracovní desky by neměla klesnout pod 50 cm. Níže položené skříňky by bránily v rozhledu při práci na pracovní desce.
PRAKTICKÉ RADY
❶
Elektroinstalace se rozděluje na zásuvkový a světelný okruh. Jištění samostatným elektrickým jističem pro spotřebiče v kuchyni není podmínka, ale protože je zde vyšší koncentrace elektrických spotřebičů, je vhodné při samostatném jištění osadit jistič s větším výkonem.
❷
Přívod vody a odpadní potrubí jsou většinou vyvedeny ze stěny, napojení na spotřebiče necháme na mistra. Pokud je dřez ve větší vzdálenosti od stoupačky a odpadní potrubí vedeme podél stěny (hlavně při rekonstrukci kuchyně), musíme si dát pozor na spádování potrubí a zajistit alespoň minimální spád (výškový rozdíl 1 cm na
1 běžný metr potrubí).
❸
Výška osazení vypínačů bývá přibližně ve výšce 120 cm od podlahy. V této výšce se v kuchyňské zástěně osazují i elektrické zásuvky. Není to však neměnná hodnota. Zásuvky se osazují i do pracovní desky, kde se doslova ukryjí a přes výsuvný panel si je umíme odkrýt.
❹
Vzdálenost mezi varnou deskou a odsavačem závisí na typu desky. Při plynové (otevřený oheň) je bezpečná vzdálenost 75 cm, při indukční 65 cm. Správná a hlavně bezpečná výška je uvedena v technickém listu výrobce.
Uspořádání kuchyně
Mělo by respektovat pohyb osoby v pomyslném trojúhelníku. V každém rohu takového trojúhelníku najdeme základní zónu. Mezi takové zóny řadíme:
1. skladování potravin spolu s lednicí a mrazákem,
2. úprava potravin a mytí, kde patří dřez s myčkou nádobí,
3. tepelná úprava potravin zahrnuje vaření a pečení.
V dobře navržené kuchyni postupujeme od skladu potravin, respektive potravinové skříňky přes chladničku s mrazničkou ke dřezu a manipulační ploše. Ta musí být široká minimálně 70 cm.
Jaké malé, finančně nenáročné změny oživí kuchyni?
Omezený rozpočet nemusí omezovat fantazii. Pokud jste spokojeni s dispozičním řešením své kuchyně, ale vzhled volá po změně, nemusíte investovat do rekonstrukce velké peníze. Nezbytné je, aby nosná konstrukce kuchyňské linky byla v dobrém stavu.
Levným způsobem je výměna úchytek . Je to možná malý detail, ale výrazně pomůže ke změně vzhledu. Nevýhodou je, že původní úchytka v místě uchycení zanechala stopu, proto je třeba hledat nové úchytky se stejným rozestupem kotvení, než měli ty původní.
Dražším řešením je výměna dvířek . Základním materiálem bývá laminovaná dřevotřísková deska, která je po obvodu ohraňování ABS hranami (jsou odolnější než laminátové, zachovávají si svůj tvar i barevnost po celou dobu, jsou vodovzdorné, neodlupují se). K dispozici jsou i fóliové dvířka – MDF (dřevovláknitá deska lisovaná za tepla) s PVC fólií.
Skrytou, ale podstatnou částí jsou kování . Zde je lepší připlatit si za kvalitu. Obyčejné závěsy stojí sice pár eur, ale komfort (zejména při zavírání) je nízký – dvířka bouchají, chybí jim dorazová funkce.
Relativně malá je i investice do výměny pracovní desky . Je to však podstatná změna – svou velikostí patří k pohledově a funkčně nejdůležitějším prvkem kuchyňské linky. S cenovou dostupností samozřejmě vyhrává dřevovláknitá deska s povrchovou laminovanou úpravou.
Jak řešit podlahu v případě otevřených dispozic, když je kuchyň spojená s jídelnou a obývacím pokojem?
Ne vždy se totiž podaří šťastně zkombinovat dva různé materiály či formáty. Není lepší zůstat při jednom?
Při otevřené dispozici je použití stejného druhu podlahy otázkou designu a funkčnosti. Pokud víme obě vlastnosti skloubit do jednoho povrchového materiálu, otázka je vyřešena. Plně funkční náhradou plovoucí podlahy a odolné dlažby je vinylová podlaha. Díky svým vlastnostem ji lze použít i v místnostech, kde bude vody přece jen víc. Její nevýhodou je požadavek na dokonale rovný podklad – nerovnosti větší než 2 mm na dvoumetrové délce jsou problémem.
Celistvý vzhled podlah doporučuji zachovat při malých prostorech. Dělení ploch zbytečně rozděluje malý prostor v bytě. Pokud je požadavek na rozdělení prostoru různými typy podlah, udělejme to v místě prostupu přes dveře. V otevřené dispozici je náročnost takového detailu mnohem vyšší. Klasické přechodové lišty splní funkci, ale o designu se velmi nedá mluvit.
Při rozsáhlé rekonstrukci, zejména starších panelákových kuchyní, zůstávají po strhnutí starého linolea na betonu nerovnosti a zbytky lepidla.
Jak vyrovnat podklad pod podlahu?
Problémem rekonstruovaných prostor je rovinatost povrchů. Při stěnách to nemusí znamenat zásadní problém. U podlahy ano. Nejpoužívanějším způsobem vyrovnávání podlahy je nivelizované pomocí samonivelačních směsí, kterou si zvolíme podle upravovaného podkladu. Například na existující cementový potěr potřebujeme menší tloušťku nivelační materiálu, protože pevnost celé plochy zajišťuje původní vrstva.
Naopak při staré dřevěné podlaze musíme použít silnější vrstvu nivelační materiálu. Podklad musí být suchý, čistý a hlavně samonosný. Na větší nerovnosti musíme použít materiál na vyspravení – zde opět rozhoduje, jaký typ podkladu máme. Například cementový podklad vyžaduje materiál na bázi cementu. Podklad podlahy je tedy suchý, čistý a upravený penetrací (penetrační nátěr je podmínka při téměř každém stavebním postupu, kde se vrství materiály). Nivelační hmota se rozlévá přímo na podlahu a roztahuje se Ježov válečkem. Čas tuhnutí se odhaduje na minimálně 24 hodin.