Jemný, čistý a romantický styl bydlení si získává stále více příznivců. Jak již samotný název napovídá, základem je elegance, kterou poznamenal zub času. Jaké jsou další pravidla Shabby Chic?
Po provensálském stylu, který se v bytové architektuře za poslední roky pořádně rozmohl, přichází další styl, který si získá zejména ženy. Shabby chic nebo nedbalá elegance má kořeny v osmdesátých letech v Británii.
Tento termín byl poprvé použit přesně v roce 1980, kdy se Shabby chic (čti setím šik) vyčlenil od eklektického stylu, pro který je typické spojování několika nesourodých prvků. A o tomto stylu to platí dvojnásob. Ačkoli dnes vypadá být jasné, co k němu patří, ve skutečnosti je to směs několika starších kulturních prvků. Základem je provensálsku styl, ale významnou roli hrály i interiérové prvky typické pro staré San Francisko.
Největší slávu „novému venkovskému zařizování“ přinesla Rachel Ashwell, která v designérském prostředí doslova vyrostla. Její matka repasované staré panenky a otec prodával staré knihy. Minimálně dvacet let bylo její jméno synonymem tohoto stylu, a pokud si dáte její jméno do internetového vyhledávače, vyskočí vám nespočet článků, ale zejména nápadů do vaší domácnosti.
Tři výhody stylu Shabby chic
Výhodou tohoto bytového designu je, že při zařizování nemusíte „vrazit“ množství peněz do nových kousků. Styl totiž charakterizují právě staré ošoupané věci, které možná najdete i na babiččiny půdě nebo na různých burzách, kde jednotlivé kousky koupíte vysloveně za babku.
Shabby chic je oblíbeným směrem i pro všechny kreativní duše, protože množství nábytku a doplňkem dokáží správnou duši vdechnout právě vaše šikovné ruce.
Třetím důvodem, proč se tento styl stal takovým populárním je fakt, že pokud se chystáte změnit něco v bytě nebo domě, postačí pár doplňků Shabby chic a domácnost nabude rázem nový rozměr.
Základem jsou květiny a pastely
Pokud se vám tento směr líbí a rozhodnete se podobný závan přenést i do své domácnosti, připravte se zejména na záplavu květů. Základem jsou totiž růže, hortenzie a pivoňky. Barevnou paletu tvoří bílá, krémová, pastelová růžová, šeříková, nazelenalá, světle modrá a šedá.
Při tomto stylu je důležité klást důraz i na látky. Rozlučte se s levnými verzemi, vsaďte na pravou bavlnu, a to zejména pokud se bavíme o ložnici. Inspirací je stará francouzská prádlo, ačkoli jak jsme již zmínili, Shabby chic pochází z Anglie.
Samozřejmě, chybět nesmí ani množství krajky, kterou najdete od závěsů, přes polštářky až po kuchyňskou linku všude. A hlavně, nic nežehlete. Zmačkané to bude vypadat ještě více starodávné, a to právě jde.
Nábytek a stěny
Bílá nebo smetanová by měly tvořit základ Shabby Chic, aby vaše domácnost vypadala čistě a aby ji barvy opticky zvětšily. To však neznamená, že nyní vše natřete na bílo a budete se toho striktně držet. Právě naopak. Tento styl klidně rozbijte jedním nesourodým kouskem, například v podobě židlí v jiném tónu. Nejvhodnější je přírodní dřevo nebo kov s nádechem patiny. Často vidět i tyrkysový kousek, který se zdánlivě k ničemu nehodí, ale právě tak to má být.
Na stěnách stejně není povolen jen bílý nátěr, klidně to zkuste is tapetami. Vhodné jsou vintage květinové motivy nebo královský vzor.
Shabby chic ve zkratce
Problém tohoto stylu je, že neexistují žádné striktní pravidla. Pustit se do něj může sice každý, ale chce to skutečně estetické cítění, aby nakonec váš interiér nevypadal „přeplácaně“. Tento styl si spoustu obdivovatelů v mužských řadách nenašel, proto se všemi dekoracemi opatrně.
Zde jsou však alespoň nějaké pravidla ve zkratce, které byste měli dodržet, aby byl Shabby Chic šik:
- Množství svícnů a svíček
- Romantické polštáře v ložnici i obývacím pokoji
- Starožitný porcelán s květinovými vzory
- Romantické krajkové stínidla nebo honosné křišťálové lustry
- Staré ošoupané kousky kombinujte s novými