Zná ji asi každý, ale hodně o ní zřejmě neví. Hluchavka bílá je u nás typickou rostlinou, která roste všude. Podívejte se na ni blíže a poznejte i její léčivé účinky.
Hluchavku bílou (Lamium album) není těžké v přírodě a ani v zahradách najít. S oblibou roste na rumištích, okrajích cest, lesů či skládkách. V zahradě umí být pěkně otravným plevelem, ale jelikož je medonosnou rostlinou umí nám do ní přitáhnout užitečný hmyz. Má tak velký význam i pro včelaře. Také se z ní pěstují i okrasné druhy, které umí zkrášlit záhony.
Nezmylte se
Rostlina dorůstá do výšky 20 až 50 cm. Podobá se na kopřivu avšak narozdíl od ní nepálí. V období od května až do září kvete bílými květy.
Sběr a zpracování
Z hluchavky se sklízejí bílé květy, ale i celé vrcholky rostlin. Tyto části obsahují stejné látky, které se liší pouze v množství. Zachycovat jejich vždy za suchého a slunečného počasí. Sběr není jednoduchý, protože květy by se neměly rozmačkáme. Abyste je kvalitně usušili, tak je nejlepší zvolit způsob prudkého sušení a nechat je rozložené namístě, kde svítí přímo slunce. Dobře usušené květy budou mít pěknou krémově bílou barvu a příjemnou nasládlou vůni. Uskladněte je na tmavé a suché místo, aby se neznehodnotili.
Využít však můžete i čerstvou rostlinu. Nať či květiny můžete přidat do salátů či na ozdobu polévek. V minulosti se mladé výhonky využívali při přípravě stravy zcela běžně.
Věděli jste, že …
Hluchavka se dá využít i jako přírodní barvivo. Avšak pozor, protože barví žlutě.
Hluchavka pro zdraví
Bylina je zajímavá zejména v tom, že dobře účinkuje na ženské i mužské orgány. Ženám pomáhá ulevit od menstruačních bolestí, také při jejím nepravidelnosti, posiluje dělohu a prospívá i vaječníkům. U mužů zase příznivě ovlivňuje prostatu a močové orgány. Obecně působí močopudně. Prospívá také trávicí soustavě a střevům.
Je výborná i při kašli a dýchacích potížích. Pomáhá totiž s vykašláváním.