Srpen je oblíbeným termínem na výsadbu nových sazenic jahod. Podívejte se na možné způsoby jejich pěstování.
Způsoby pěstování jahod
Je jich několik a dnes se už nedá říct, který z nich je nejběžnější. Kdysi se jahody pěstovaly v zahradách prakticky výlučně hnízdovým systémem. Později zahrádkáři převzali z rozsahu i pásovou výsadbu a netrvalo dlouho, aby se objevil i hrobčekový způsob. Všechny tyto způsoby se navíc prolínají s modifikacemi, jako je pěstování na netkané textilii či na slámě. Pozriteme se postupně na všechny tyto způsoby.
Hnízdové
Je to pěstování jednotlivých trsů a o každý z nich se individuálně stará. Při tomto způsobu se sazenice vysazují do sponu, který jednotlivým trsem poskytne dostatek prostoru na individuální vývin. Podle intenzity růstu odrůdy je základním spona 40 x 40, případně 45-50 x 40 cm. Péče spočívá v pravidelném a dostatečně brzkém odstraňování produkci odnoží, které negativně zahušťují porost. Trsy také poměrně rychle stárnou, proto je třeba zmlazovat neboli odstraňovat přestárlé výhonky a nahrazovat jejich mladými, vyrůstajícími v blízkosti trsu.
Pásové
Způsob, který nezohledňuje jednotlivé trsy, ale porost jahod pojímá jako celek. Sazenice se v tomto případě sázejí v řadách hustší (maximálně 30 cm od sebe), řádky jsou však od sebe vzdálenější. Cílem tohoto způsobu je co nejdříve zapojit výsadbu do celistvých pásů, které se následně udržují ve vyčleněném prostoru. Zapojení pásů docílíte právě produkci odnoží, které se v predchádzajúcem způsobu odstraňují. V případě dobrého zdravotního stavu porostu můžete hříženci využít i na obnovu jahodoviska, a to ponecháním prorostlý do uličky a následnou likvidací původního porostu. Takto jednoduše vyměníte pozice řad a uliček a prodloužíte životnost porostu.