Díky své jedinečné aromatické chuti a univerzální zpracovatelnosti patří mezi nejoblíbenější ovocné druhy. Borůvky. Mají však svá specifika. Ukážeme vám, jak při jejich pěstování neudělat chybu.
Mnozí považují borůvku za ovocnou divu jen proto, že má speciální požadavky na půdu. Přitom její pěstování, navzdory tomuto nároku, je docela jednoduché. Dorůstá do výšky 1,5 až 2 m. Nenáročná je i na řez, který je podobný jako u rybízu. Náročnější je v podstatě jen na dostatek vláhy a doplňkovou závlahu. V suchém období bez vody reagují keře borůvek rychlým zasycháním listů a vyvíjejících se plodů. Dopřejte jim proto během léta pravidelnou závlahu. Pokud vysadíte více borůvkových krov, určitě stojí za zvážení vybudování doplňkové závlahy. Borůvky jsou známé tím, že jsou nenáročné na ochranu a pěstují se prakticky bez chemické ochrany.
Kyselá půda – jediná požadavek
Zásadním rozdílem, kterým se borůvky odlišují od drtivé většiny ovocných druhů, je speciální požadavek na půdu. Spolu s brusinkami a klikva patří totiž mezi kyselomilné ovocné druhy, na což je třeba myslet už při zakládání porostu. Pro svůj vývoj a růst vyžadují kyselý substrát s pH okolo 4,5. Velmi dobře reagují na dostatek humusu a biologické hmoty v půdě. Naopak, nevyhovují jim těžké jílovité, suché a podmočené půdy s nevhodným pH.
Možnosti pěstování borůvek
Pokud vlastníte zahradu s dostatečně nízkým pH, máte pěstování předem vyřešeny. Stačí sazenice vysadit standardním způsobem do pásů, přibližně metr od sebe, seříznout, zalít, přihnojit a pěstovat standardním způsobem. Ten spočívá v hnojení, závlaze a každoročním řezu, kterým se keře udržují dostatečně zmladené a nezahuštěné starými výhony.
Ve většině zahrad se však nacházejí neutrální nebo zásadité půdy, proto je třeba krom připravit vhodné podloží. To se dá vyřešit několika způsoby.