Domů Zahrada Jaké máte možnosti pokud nemáte zavedenou kanalizaci v zahradě

Jaké máte možnosti pokud nemáte zavedenou kanalizaci v zahradě

Pokud je v obci zavedena kanalizace, je to jasné. Ze zákona máte povinnost se připojit.

Zákon zakazuje vypouštět odpadní vody z domácnosti do přírody či na vlastní pozemek. Skončit mají v čistírně odpadních vod. Při řešení máte na výběr. Žumpu , malou domovní čistírna odpadních vod a kořenovou čistírnu. Každá má své za i proti. Pomůžeme vám zorientovat se.

Vodotěsná

Žumpa je nejvýhodnější řešení pro chatu či víkendový dům, kde se trvale nežije. Stále je však oblíbená i při rodinných domech.

Je to zdánlivě nejjednodušší a investičně nejvýhodnější řešení, na které postačí ohlášení stavby na obecním úřadě. Určitě si z nabídky trhu vyberte hotovou prefabrikovanou nádrž s certifikátem vodotěsnosti. Její objem vypočítáte podle počtu trvale bydlících členů v domácnosti. Denní spotřeba vody se uvádí asi od 70 až do 150 litrů na osobu a den.

Zjistěte si také dopředu, jaký objem dokáží na jedenkrát vyvézt auta společnosti, která se vývozem splaškových vod ve vašem regionu zabývá.

U některých firem totiž zaplatíte za auto a ne za reálné odvezen objem. Tehdy by byla škoda auto nenaplnit. Při dimenzování objemu připočtěte i jistou rezervu pro případ, že vývoz zapomenete objednat včas a budete muset pár dní počkat. A z jakého materiálu ji vybrat? Betonové jsou těžké a často je z nákladního auta skládá jeřáb, který se k vám musí dostat.

Sklolaminát je materiál, z jakého se vyrábějí i lodě. Je tedy velmi odolný, ale i relativně dražší. Mezi plastovými nádržemi máte na výběr dva typy. Ty nejlevnější bývají slepené z několika kusů. Právě místo spoji je činí zranitelnými a časem se může ztratit jejich vodotěsnost.

Za kvalitnější se považují nádrže odlévané jako jeden kus. Při uložení žumpy postupujte podle doporučení projektanta nebo výrobce. Přestože se obvykle umisťují do výkopu na podsyp z písku a pískem či zeminou se i zasypou, v některých případech se musí obetonovat.

Pro žumpu vyberte místo tak, aby se do ní nedostávala dešťová či jiná povrchová voda a pro zápach také dále od domu. Nezapomeňte na dobrý přístup pro vozidlo, které bude splašky odčerpávať.Čo za to?

Za středně velkou žumpu pro čtyřčlennou rodinu zaplatíte přibližně od šest set eur. Celkovou částku navýší cena za výkop, dopravu, složení a osazení, písek a zda betonáž. Cena za odvoz odpadních vod se liší podle lokality. Platí se buď za auto bez ohledu na odčerpán objem, nebo přesně za objem plus kilometry. Doklad o odvozu uschovejte, mohou si ho od vás k nahlédnutí vyžádat úřady.

Automatické čištění

Sofistikované řešení představuje domovní čistírna odpadních vod (DČOV) vhodná pro celoroční provoz. Je vyrobena jako celoplastová nebo kovová nádrž s vnitřním technologickým vybavením. Ovládat ji lze manuálně nebo automaticky. Výhoda automatického chodu je, že si sama reguluje svůj výkon podle množství přitékající splaškové vody. Spojuje v sobě fyzikální, biologické a případně i chemické principy čištění. Možné je přidat i UV lampu. Dimenzuje se podle počtu členů v domácnosti.

Upřednostněte typ, který je schopen akumulovat nárazově i větší množství vody. Výhodné je vybrat si už na začátku firmu, která je schopna dodat vám čistírna takříkajíc na klíč. Zahrnuje to vypracování projektu, osazení, spuštění a později i servis.

Voda z domácí čistírny se vypouští přímo na pozemek, do potoka nebo do vsakovací jámy. Proto se na její stavbu vztahuje vodní, nikoli stavební zákon. Se žádostí o povolení DČOV se obraťte na obvodní úřad životního prostředí. Po ukončení výstavby třeba požádat o kolaudační rozhodnutí. Zjistěte si jeho časovou platnost a před jejím uplynutím požádejte o prodloužení. Osazení a uvedení DČOV do provozu patří do rukou odborníkům.

Do výkopu na připravenou železobetonovou desku se nádrž spustí ručně nebo pomocí hydraulického ramene. Následuje obsypání sypkým materiálem nebo obetonování za současného plnění vodou. Provětrávací dmychadlo je možné umístit do domu, do přístřešku nebo vodotěsné skruže pod úroveň terénu. Do nádoby se nakonec nalije startovací dávka kalu s bakteriemi. Elektrickou zásuvku třeba jistit samostatným jističem. Co se týče péče, není složitá a každá firma vás zaučí na jejich konkrétní výrobek.

Přibližně jednou za tři roky či dle potřeby je nutné nádrž vyčistit od usazeného mineralizovaného kalu. Při správném způsobu fungování je vyčištěná voda čirá, průhledná a bez zápachu. K povinnostem patří i odběr a vyhodnocení vyčištěné vody akreditovaným laboratoř dvakrát za rok nebo tak, jak to vyžaduje místní vodohospodářský úřad.

Vstupní cena za domovní čistírna odpadních vod pro rodinný dům se pohybuje orientačně od 800 eur. Abyste si částky věděli porovnat, vyžádejte si cenu na klíč včetně projektu, dovozu a realizace.

Když čistí rostliny

Kořenová čistírna připomíná svým vzezřením přírodní mokřad. Je relativně náročná na plochu. Přestože se počítá přibližně s pěti čtverečními metry na člena domácnosti, měla by mít minimálně dvacet metrů. Odpadní voda vtéká do tříkomorový usazovací nádrže a až odtud do tělesa kořenové čistírny.

Využít přitom můžete samospád nebo elektrické čerpadlo. Kvalitní jezírková fólie na dně asi půl metru hlubokého výkopu zajistí její vodotěsnost. V štěrku jsou vysázeny rostliny.

Obrovské množství bakterií žijících na kořenech rozkládá nečistoty ve vodě, a tak jejich zpřístupňují rostlinám. Brzy na jaře uschlou zeleň sestříhejte a z plochy odstraňte. Jelikož vyčištěná voda, podobně jako při DČOV, skončí v povrchových nebo podzemních vodách, žádat o povolení třeba na příslušném úřadě životního prostředí.

Kontrola spočívá ve sledování průtočnosti rozdělovacích potrubí. Nevyhnete se ani opakovaným rozborem vody a přibližně jednou za rok třeba dát vyvézt nahromaděný kal z usazovací nádrže.

Žádné komentáře

Napsat komentář