Domů Zahrada Kuračka: Nepříjemný plevel, ale i léčivá rostlina

Kuračka: Nepříjemný plevel, ale i léčivá rostlina

Ještě vám neroste v zahradě plevel zvaná Kuračka? Netěšte se, za pár dní se určitě objeví.

Jméno Kuračka nebo kuřecí střevo dostala tato rostlina, protože si na ní rady pochutnávají kuřátka a slepice. Její odborný název zní ptačinec žabinec (Stellaria media). Řadíme ji mezi plevele, které nelze jen tak snadno vymýtit. Kvete a roste téměř celý rok, dokonce ji můžete najít i pod sněhem. Průběžně produkuje i semena, která klíčí v kterémkoliv ročním období, takže boj s ní je opravdu nikdy nekončící.

Léčivá rostlina

A právě její vytrvalost ji dělá neobyčejnou. Má totiž množství léčivých účinků. Čaj z ní užívaný před jídlem pomáhá při trávení, při žaludečních nebo žlučníkových potížích, dokonce rozpouští žlučníkové kameny.

 Má antiseptické účinky, proto se doporučuje při problémech s dýchacími cestami, proti kašli. Účinkuje i při revmatismu, má močopudné a čistící účinky, snižuje cholesterol. Dá se aplikovat i zevně jako obklad na suchou, citlivou pokožku. Velmi dobře působí i na rány, hemoroidy, ekzémy či psoriázu Šťáva z ní zředěná destilovanou vodou pomáhá unaveným očím.

Chutná bylinka

Nať je svěží a šťavnatá, chutí připomíná mladý sladký hrášek, klíčky čočky či fazolky mungo. Na jaře je nejchutnější, ale sklízet ji můžete během celého roku. Dá se jíst samotná ochucená pouze olejem a trochou limetkové šťávy, přidat ji můžete do polévek, různých zeleninových jídel a salátů, jakož i do smoothies. Obsahuje vitamíny C a E, vápník, draslík, organické kyseliny či minerální soli.

V zahradě

I v zahradě má pozitivní účinky – chrání půdu před vysycháním i erozí, použít ji můžete jako zelené hnojení. Její výskyt se dá omezit jen častým kypřením půdy a její vytrháváním.

Žádné komentáře

Napsat komentář