Každá domácnost z času na čas vypoví svou službu a některé věci potřebují vyměnit. Pokud ale máte doma šikovného mistra, který zvládne opravdu vše, může vás uvedení poškozené věci do původního stavu stát mnohem méně než jste si mysleli. Základem úspěchu však nejsou jen šikovné ruce a dobré rady, jde o způsob, s jakým budete jednotlivé věci opravovat.
V případě speciálních těsnicích a lepicích materiálů to platí stejně. Abyste s nimi dokázali opravit všechny nesrovnalosti, měli byste si nejdříve něco o jejich vlastnostech a použití přečíst.
Speciální plastická hmota
Utěsnit, zalepit nebo spárovat můžete s pomocí tmelu. Díky němu si snadno poradíte s každým problémem v domácnosti ale i exteriéru.
Jde o speciální plastickou hmotu, která se používá na vyrovnání povrchu, vyplnění spár a utěsnění proti vodě mezi dvěma povrchy (kontakt dvou povrchů). Po správném nanesení by měla hmota zatvrdnout nebo zůstat elastickou.
Bez ohledu na to, jak velká je nerovnost, kterou je třeba upravit, tmel je univerzálním řešením v každé situaci. Doplní chybějící materiál a připraví povrch na další úpravu.
V mnoha případech se ale setkáváme s tím, že tmel je často označován jako silikon. Jak to tedy je?
Silikon jako součást tmelu
Silikony tvoří pouze určitou část těchto těsnicích a lepicích materiálů. Ty jiné a zbylé tmely jsou složeny z jiných výchozích surovin, což jim dává a určuje i jiné vlastnosti a způsoby jejich použití.
Akrylovým tmelem (pro mnohé tím klasickým) bychom se těžko pokoušeli něco lepit. Pro lepení a tmelení vám silikon (silikonový tmel) poslouží naopak velmi dobře. Samozřejmě, že bychom je docela jako lepidla používat neměli, na to je zase určena jiná a speciální kategorie, ale v mnoha případech si s jejich lepicí silou úplně vystačíte. Jsou ale velmi univerzální.
Tmel
Nejčastěji se s ním, jako běžný člověk potkáte při těsnění oken, tedy ve většině případů je to první věc, která vás v spojitosti s tmelem napadne. Pak jsou to spáry, trhliny a nesrovnalosti některých povrchů. S jejich pomocí vyplníte mezeru a spáru mezi zdmi, betonem, v rozích sádrokartonu, dřeva a na jiných površích. Výhodou je, že jejich můžete i přetřít vámi zvolenou barvou.
Akrylátový tmel
Patří k vylepšené verzi sádry. Jemný bílý jíl je smíchán s akrylátovou pryskyřicí, která se dokáže výborně spojit například se dřevem. Hravě nahradí otlučené nebo chybějící roh. Ve spojích materiálů však praská a po čase se „unaví“. V hrubších vrstvách také déle tvrdne.
Akrylový tmel v kartuši
Je vhodní pro spojení dvou odlišných materiálů, které se změnou teploty a vlhkosti roztahují a naopak smršťují. Díky své pružnosti ustojí i změnu bez následků trhání a praskání. Nejčastěji se používá při montážních pracích, kde je třeba ukrýt nedokonalosti při styku dílců.
Tmel, který imituje strukturu omítky je zase obohacen o písek.
Silikon = elastický tmel
V tomto případě jde o vyplnění mezer a spár s tmelem se speciálním obsahem silikonových látek (často s obsahem acetátu). Používá se na těsnění spár kolem umyvadel, van a sprchových koutů a jinde, tedy tam, kde je pravděpodobnost výskytu vody a vodní páry. Některé z nich mohou být i agresivní k materiálu, na který se nanášejí, v takovém případě bychom vám doporučili použít neutrální silikon.
Velmi dobře se uplatní při hladkých materiálech, jako je například sklo, ale ani s betonem, zdivem a omítkou problém nemají. Odolávají slunečnímu záření a jejich tepelná odolnost se odhaduje od – 50 ° C do + 305 ° C. Silikonové tmely většinou nemůžete přetřít , proto se přímo vyrábějí v různých barvách.
Dvousložkové polyuretanové tmely
Patří k řešením pro každou situaci. Z tub si vytisknete odměřenou dávku tmelu, smícháte je a nanášíte na jakýkoliv povrch.
Taková směs zakryje vypadlý bouli ve dřevě, poradí si se špatně vrtanými dírami a doplní vzpomínání roh dřeva, který se časem znehodnotil.
Tmel může tvrdnout i 4 hodiny a během tohoto procesu svůj objem zvětší, dá se ale obrousit, takže problém to není. Na spojích nepraská a také je trochu elastický.
Nezapomeňte před tmelením ošetřit podklad, i povrchové vlastnosti materiálů mohou způsob tmelení do určité míry ovlivnit a zkomplikovat. Při silikonu si pomozte vodou, který můžete po nanesení s její pomocí snadno zahladit. Při správném využití materiálů dokážete skutečně ušetřit několik desítek eur, tak si před touto drobnou rekonstrukcí všechno podrobně nastudujte a vsaďte na kvalitu.