Domů Zahrada Bohatá úroda kvalitního petržele

Bohatá úroda kvalitního petržele

Vyséváte petržel na dvakrát, neboť nevyklíčí? Víme, jak si tuto sezónu nepřidát práci navíc.

Kuchyni si bez petržele jen těžko dokážeme představit. Je součástí zeleninových směsí, dochucovadel, nesmí chybět téměř v žádné polévce.

Základem je kvalitní půda

Pěstování petržele není náročné, zvládne ho i začínající zahrádkář. Osivo se seje na jaře, v březnu až v dubnu přímo na připravené záhony, nepotřebujete tak skleník či předpěstovávají sazenice. Řádky by měly být vzdáleny 30 až 40 cm. Po jednocení mladých rostlin je jejich optimální vzdálenost v řádku 5 cm.

Při přípravě osevního plánu zvolte záhony, na kterých jste v předchozích alespoň 4 letech nepěstovali kořenovou zeleninu. Vhodnými předplodinami jsou například košťáloviny a plodová zelenina. Petržel se řadí do 2. tratě a vyžaduje tak půdu ve staré síle ─ 2. až 3. rok po organickém hnojení.

Kvalitní, strukturní, dobře a hlouběji zrytá půda je podmínkou úspěšného pěstování. Optimální je hlinito-písčitá, ale při dobré závlaze může být i lehčí písčitá. Těžké, jílovité půdy a půdy kamenité nejsou na pěstování petržele velmi vhodné.

Problémy s klíčením

Už se vám někdy stalo, že osivo nevyklíčila tak, jak jste si představovali? Semena petržele obsahují furokumariny, látky, které brání klíčení plevele. Rostlina si tak zajišťuje životní prostor.

Praktickým výstupem z tohoto poznatku je pro zahrádkáře to, že záhon s petrželkou nevyžaduje tolik odplevelování jako sousední. Furokumariny jsou však i jedním z důvodů pomalejšího vzcházení. Ačkoliv se v procesu klíčení postupně odbourávají, vyžaduje to určitý čas.

Toto je důvod, proč petržel okamžitě nevyklíčí ani poté, co ho na jaře vysejete při optimálních vlhkostních podmínkách do dostatečně vyhřáté půdy.

Co dělat proti rozkořenění?

Nežádoucí rozkořenění petržele bývá problémem hlavně při jeho pěstování na těžkých půdách. Když se meristém kořenové špičky dostane na nepropustné podloží nebo do půdní vrstvy s nedostatkem kyslíku, poškodí se, což vede k deformaci růstového vrcholu kořene a k jeho rozkořenění.

K získání kvalitních kořenů v takových půdních podmínkách proto sejte do krechty ve dvouřádkách.

Připravíte si je tak, jako když nakopčíme brambory. Měli by být široké 50 až 60 cm s rovnou horní částí. Do takto připravených krechty vysejte dvojriadok petržele ve vzdálenosti 2,5 až 3 cm. Kořeny budou hezčí, vyrovnanější a sběr výrazně lehčí.

 

Žádné komentáře

Napsat komentář