Domů Zahrada Pěstujte moderní trávy. Odbornice vám poradí, jak na to!

Pěstujte moderní trávy. Odbornice vám poradí, jak na to!

Okrasné trávy dokáží do zahrady vnést dávku lehkosti, vzdušnosti, modernosti a nejednou i vzhled blízký přírodě.

Tato skupina rostlin ve srovnání s trvalkami vyniká jinou strukturou, jemnější a naoko jednodušší. Dominuje hustá síť vertikál, což příjemně kontrastuje s barevností a různorodostí tvarů listů, stonků a květů trvalek. I proto jejich dnes zahradní architekti tak rádi kombinují právě s trvalkami. Hodí se i k minimalistické architektuře, kde na jedné straně daný styl podpoří, na druhé zjemní ostrost a přísnost linií.

Ze stepí, prérií a z lesů

Drtivá většina pochází z prérií a ze stepí, což napovídá o podmínkách stanoviště, které vyžadují. Je jím přímé slunce, chudá půda a sucho. Avšak druhy pocházející z lesů, případně jejich okrajů, milují polostín a o něco více vláhy. Ani jednotlivci pocházející z bažinatých oblastí by v suchém záhonu dlouho nevydržely. Proto větu, že okrasné trávy jsou nenáročné a dobře snášejí teplo a sucho, neberte doslova. Neplatí totiž pro všechny. Pokud si je vybíráte do zahrady sami, kromě velikosti, barevnosti a tvaru klasů se zajímejte zejména o podmínky na stanovišti. To je klíč k úspěšnému a nenáročnému pěstování.

Různorodá skupina

Faktem zůstává, že je z čeho vybírat, co se týče okrasných trav. Dostupných je dnes mnoho druhů, navíc rozšířených o množství kultivarů. Vysoké jsou od zhruba deseti centimetrů až po více než dva metry. V nabídce dále najdete několik odstínů zelené, šedou, žlutou, hnědou, červenou i panašované kousky.

Některé jsou štíhlé, jiné mohutné či dokonce převislé. Rostou převážně v trsech, které se pomalu zvětšují, ale najdou se i výběžkaté druhy. Ty se na stanovišti rozrůstají do plochy. Ačkoli většina roste na stanovišti celá léta, najdou se mezi nimi i letničky a krátkověké trávy. Dobrým příkladem krátkověké rostliny je v současnosti oblíbený kavyl. Velmi dobře se vysemenit, a tak v záhoně zůstává, i když vždy na trochu jiném místě. Ideální je proto do přírodních polostepných až stepních záhonů.

Rozmanité použití

Jak jsme již zmínili, okrasné trávy se často kombinují s trvalkami v slunečních záhonech. Se suchomilnými druhy nejednou dobře vydrží i bez automatické závlahy. Svědčí jim to například s echinacea, se šalvěj, s šanta, Gaur, marulkami, podzimními astrami a rozchodníky. Patří sem ozdobnice čínská, třtina, dochan či bezkolenec. Krásný podrost pod stromy zas vytvoříte pomocí nízkých stínomilných druhů, řekněme ostřice. Zajímavou možnost, často uplatňovanou zejména v minimalistické architektuře, představuje výsadba travních monokultur.

Kombinují se například pouze dva či tři druhy trav s různou výškou růstu, které jsou v záhoně navzájem plošně odděleny. V tomto případě je klíčové vysadit mezi ně jarní cibuloviny, které vyplní záhon v době, kdy jsou trávy ostříhané. Vzrůstem mohutné trávy dokáží prostor opticky předělit, něco zakrýt nebo vytvořit soukromí při terase. Dají se však použít i jako zajímavý solitér schopen přilákat pohled. Pokud jste přívržencem rostlinných výsadeb do velkých květináčů, uplatníte je také, a to buď celoročně, nebo pouze na podzim. Tehdy jim to svědčí s pestrolisté Heuchera, kvetoucími astrami, rozchodníky, rudbekiemi či s rohovníky.

„Při plánování travních výsadeb počítejte s jednou věcí. Přestože jsou v záhoně přítomny celoročně, stříhají se, s výjimkou stálezelených, těsně nad zemí brzy na jaře před pučením. Chvíli trvá, dokud opět dorostou. Proto je, zvláště v monokultuře, doporučuji kombinovat s jarními cibulovinami, které vyplní prostor a vytvoří jarní efekt právě v této fázi. Stálezelené druhy se nestříhají. „

Žádné komentáře

Napsat komentář