To, že tapety dokáží perfektně oživit interiér, je již známé. Ještě stále jsme však až příliš opatrní na to, abychom si uměli vybrat něco výraznější. Najděte odvahu a nebudete litovat.
Tapety nabízejí relativně levné, rychlé a nenáročné řešení ozvláštnění holých bílých stěn. Už dávno neslouží k vytapetování celé místnosti, výraznou tapetu použijte maximálně na dvě stěny, ideálně jednu. Ale i tehdy třeba dbát na pár pravidel.
Nejdříve místo, pak tapeta
Spatříte obraz, vzor nebo barevný shluk a okamžitě ho chcete mít i doma? Umístění tapety je to první, co byste měli brát v úvahu. Ne každý vzor se hodí do každé místnosti, stylu nebo na každou stěnu. Tapeta se vzorem ve vodorovném směru opticky sníží strop, takže pokud ho máte už dost nízký, volte spíše svislé uložení ornamentů. Pozor dejte i na dopad světla. Doporučuje se umístit tapetu na tu nejsvětlejší stěnu.
Styl místnosti
Důležitou roli hraje i funkce místnosti. Jde o obývací pokoj, dětský pokoj, ložnici, chodbu nebo kuchyň? Pokud toužíte po kousku exotiky, palmách nebo banánovnících, ideální místo je chladnější kuchyň s hladkými dvířky. Taková tapeta by však určitě nehodila do vintage obýváku, kde by působila jako pěst na oko. Do industriální laděných prostorů můžete zvolit velkoformátový retro mapu nebo fototapetu v oblíbeném hudebním stylu.
Sladění s interiérem
Tapetu začleňte do prostoru tak, aby sice vynikala, ale příliš nekřičela a nekazila celkový dojem. Zvolit cestu kontrastu se nemusí vždy vyplatit. Jednodušší bude přizpůsobit doplňky. Můžete tak sladit závěsy, koberec, polštáře na sedačce, ložní prádlo nebo příruční stolek do jedné z barev, která na tapetě dominuje. Máte tapetu, která sice nehýří barvami, ale obsahuje zajímavé kovové akcenty? Zkuste ji šikovně doplnit stolkem s kovovými nohami. Postačí opravdu pouze jeden prvek a i ta nejvýraznější tapeta si v místnosti vytvoří dokonalou harmonii s okolím.