Domů Zahrada Co deformuje brambory?

Co deformuje brambory?

S touto méně rozšířenou, ale o to závažnější nemocí se setkalo asi jen málo zahrádkářů. Přesto se najdou tací, kterým znehodnotila celou úrodu a způsobila mnoho dalších problémů.

Rakovina brambor

Řeč je o rakovině brambor. Vyskytuje se v omezeném rozsahu téměř ve všech evropských zemích a patří do skupiny karanténních chorob. Způsobuje ji houba Synchytrium endobioticum , která je velmi odolná, a tak může v půdě přežívat i několik desítek let.

Jak se šíří

Zdroj infekce je půda infikována houbou, která se přenáší na znečištěném pracovním nářadí nebo strojích, případně samo infikované sadbu brambor.

 Houba přezimuje v půdě ve formě nepohyblivých sporangií, které se při její dostatečné vlhkosti a teplotě nad 8 ° C přeměňují na pohyblivé zoospor. Ty pak napadají rostliny.

Příznaky onemocnění

Příznaky této nemoci jsou nepřehlédnutelné, i když na zelených částech rostlin se objevují jen zřídka. Někdy se však nádory mohou vytvořit i na bázi stonku. Viditelné jsou hlavně na částech nacházejících se pod povrchem půdy – na hlízách. Větší či menší nádory jsou hrbolaté, někdy připomínají brokolici. Příznaky rakoviny brambor si nemůžete splést s žádném jinou chorobou.

Přímé a nepřímé možnosti ochrany

Dobrá zpráva je, že napadené brambory můžete po očištění konzumovat. Přesto je třeba věnovat této karanténní chorobě náležitou pozornost.

Hlavní opatření po zjištění výskytu je nepěstovat brambory na takovém pozemku minimálně dalších deset let. Stejně se z něj nesmí přemisťovat zemina ani jiný organický materiál. Všechno použité nářadí musí přiměřeně očistit, případně dezinfikovat. Problém může být is pěstováním hlavně kořenové a cibulové zeleniny, jejíž plody se vyvíjejí v půdě. Tyto plodiny sice nejsou hostitelem a nebudou napadány, ale během jejich dopestovávania a sklizně se může rakovina velmi snadno šířit.

Chemické přípravky určené k její přímé ničení v současnosti na našem trhu nejsou dostupné.

Jeden z nejběžnějších způsobů nepřímé ochrany je výsadba certifikovaného sadby rezistentních odrůd brambor. Pomocí nich lze půdu asanovat – ozdravit. Takové odrůdy se na malých pozemcích při ruční práci pěstují v řádcích vzdálených 40 – 50 cm, při vzdálenosti v řádku 18 – 20 cm, a to maximálně jednou za šest let! V tomto případě však nesmí být úroda použita jako sadba na budoucí výsadbu. Slabší asanační účinek má i Košťálová zelenina, okurky, kukuřice, cukrová a krmná řepa, cibuloviny, jetel, lupy, oves, pšenice, ječmen či slunečnice. Jejich účinek podpoří vysoké dávky organického hnojiva a intenzivně obdělávání půdy, přičemž je důležité použité nářadí důkladně vyčistit.

Žádné komentáře

Napsat komentář