Čas plyne a jednou všichni zestárneme. Chybou je, že na to při zařizování nemyslíme. S vyšším věkem se totiž mohou spojovat pohybové a jiné zdravotní omezení, čemu je třeba interiér přizpůsobit.
Bezpečný pohyb
Domov se nesmí stát pro člověka vězením, ale stále být místem, kde se můžete svobodně pohybovat. Nemohou v něm být žádné překážky v podobě vysokých prahů mezi místnostmi, kusové koberce, kluzká podlaha.
Prostor nepřeplňujte nábytkem, ale nechte dostatečně široké komunikační „cesty“. Starší člověk není takový ohebný a chůze je nejistá. Volný prostor oceníte i v případě, že potřebujete při chůzi kompenzační pomůcky případně vozík.
Snadná údržba
Při výběru podlahy a zařízení se orientujte na materiály se snadnou údržbou. Sílu, která vám v seniorském věku zůstává, raději využívejte smysluplnější.
Neutrácejte ji na několikahodinovou údržbu domácnosti. Přetření podlahy vlhkým nezabírá tolik času jako vysávání, žaluzie na oknech jsou mnohem praktičtější než bohatě řasené záclony a závěsy. Zredukovat třeba počet dekorací.
Pokud je jejich příliš, zbytečně na nich sedá prach a máte s nimi více práce.
Pohodlný a funkční nábytek
Nábytek musí být bezpečný a funkční. Volte jednoduchý design a kvalitní materiál, který nepodléhá módním trendům. Místnosti nepřeplňujte a vyvarujte se ostrých hran, o které by se mohly nedopatřením udeřit. Úložné prostory musí být umístěny tak, abyste na ně dosáhli bez použití schůdků.
Ve vyšším věku je problematické i vstávání z hluboké sedačky nebo nízké postele. Důležitá je vhodná výška a tvrdost. Při sedačce nebo křesle oceníte opěrky, které vám pomohou při vstávání. Postel má být vysoká alespoň 60 cm.
Kvalitní osvětlení
Náladové osvětlení vytvoří v interiéru zajímavou atmosféru, hra světla a stínů mu dodá atraktivitu. Zrak zralého člověka je mnohem náročnější na intenzitu osvětlení. Kombinujte různé druhy osvětlení – centrální, bodové, stojanové tak, aby osvětlovala místnost a neházeli stíny. Osvětlení můžete ovládat dálkově, hlasem nebo prostřednictvím pohybových senzorů.
Bezpečně v koupelně
Nejvíce úrazů se odehraje v koupelně. Uklouznutí a pády jsou ve vyšším věku zvlášť nebezpečné. Dlažba musí mít protiskluzovou úpravu, namísto vany použijte sprchový kout bez vaničky. Doplnit jej můžete sklopným sedátkem, které zvýší pohodlí při hygieně.
Vyplatí se dodržet doporučení, které se týkají vzdáleností mezi zařizovacími předměty. Z bezpečnostních důvodů se dveře musí otevírat směrem ven.
Pravidla v kuchyni
Ergonomii se nevyplatí podcenit ani v kuchyni. Správná výška pracovní plochy, rozmístění pracovních zón a vhodně umístěné úložné prostory jsou základem funkční a spolehlivě sloužící kuchyně v každém věku. Vše by mělo být na dosah ruky.
Nezapomeňte na kvalitní osvětlení pracovní plochy. Samozřejmostí je umístění trouby ve výšce očí a zásuvky namísto hlubokých skříněk