Nejdůležitější část rostliny se však skrývá pod zemí – kořen života. Jeho pěstování není jednoduché. Probíhá spíše na profesionální úrovni, ale určitě stojí za to. Má zázračné léčivé účinky.
Ženšen pravý (ženšen)
Patří do čeledi aralkovitých ( Araliaceae ) a pochází z horských lesů Severní Koreje a Mandžuska. Pěstuje se v Koreji, Číně, Japonsku a na Ukrajině.
Rostlinám ženšenu se daří v světlém stínu listnatých stromů. Rostliny dosahují výšky kolem 50 cm a mají 20 cm velké, dlanitě složené listy. Koncem května se objevuje kvetoucí výhonek až se 40 jednotlivými květy, kterých se po oplodnění vyvíjejí bobulovité plody připomínající malé červené hrášky.
Pěstování
Jde velmi pomalu, až po 6 – 7 letech dosáhne kořen hmotnost 60 – 100 ga může se vybírat ze země. Nejlépe se mu daří na humózních, propustných náplavových píscích nebo půdách bez obsahu vápna vzniklých zvětráním původní horniny.
Při profesionálním pěstování se kořen po sklizni na podzim zbaví bočních kořenů a opatrně se očistí, protože korová vrstva kořene obsahuje velmi mnoho cenných účinných látek.
Pro přípravu drogy se kořen bílí oxidem siřičitým a nakonec se suší na slunci. Tak se vyrábí žádanější tzv. bílý kořen. Existuje však i červený kořen. Bílý kořen má vysoký obsah silic, které pomáhají lépe se vyrovnat se stresem (má adaptogenní účinek).