Kouzelně krásná a neuvěřitelně léčiva. Tyto vlastnosti jsou pro echinaceu purpurovou (Echinacea purpurea) nepopiratelné.
Rostlinka pochází z oblasti Severní Ameriky, kde ji už v minulosti využívaly k léčebným účelům severoameričtí Indiáni. K nám se dostala asi až v 17. století. Echinacea je trvalka, která dorůstá do výšky přes 1 metru. Kvete tmavě růžovými květy v období od června až do října.
Péče a rozmnožování
Snadno si ji můžete vypěstovat ze semen, které můžete vysít v průběhu března do květináčů či pařeniště. Mladé rostlinky pak vysazujte na záhon asi v polovině května. Přímo na záhon semínka vysévejte během dubna. Rostlinka oblibě slunečné místa, ale zvládne i polostín. Vyhovuje jí dobře propustná půda, která je bohatá na vápník. V době kvetení uvítá hnojení, kterým můžete dobu kvetení prodloužit. Echinacea se dobře rozmnožuje dělením, které je vhodné provést na jaře nebo na podzim.
Léčivé účinky
Je vynikající pro podporu imunitního systému. V organismu podporuje činnost bílých krvinek, které jsou nápomocné při ničení chorob. Pomáhá také při zánětech kloubů, močových cest, prostaty, ale i zánětech obecně. Čaj se doporučuje pít v čase chřipek a angín, protože je opravdu dobrou prevencí. Není však vhodná k dlouhodobému užívání. Rovněž není vhodná pro lidi, kteří mají problém s játry.
Domácí echinaceový sirup
Potřebujete: 3 lžíce čerstvých květů echinacey, 0,3 litru vody, 300 g medu, 1 citron
Květiny si nasekejte a vložte do hrnce s vodou. Pomalu vařte asi 10 minut a pak nechte vychladnout. Potom vytlačte šťávu z jednoho citronu a rozpuštěný med. Vše dobře promíchejte a pomalu ohřívejte n mírném plameni. Dejte pozor, aby se směs již nevařila. Za stálého míchání směs zhoustne na konzistenci sirupu. Skladujte v dobře uzavíratelné nádobě. Pro zvýšení imunity podávejte 3x denně lžičku sirupu.