Brambory se dají pěstovat různými způsoby. Představíme vám některé z nich. Každý způsob má své výhody. Který si vyberete vy?
Pěstování na slámě
Bramborám vyhovuje propustná půda a mnoho živin a právě tento způsob pěstování jim to přináší. Můžete to vyzkoušet na kousku louky, na které posekáte trávu. Nezhrabávajte ji, pouze ji rovnoměrně rozložte a poklademe na ni hlízy v čtvercovém sponě s délkou jedné strany čtyřicet centimetrů. Následně je přikryjte slámou, senem nebo i posekanou trávou. Důležitá je výška vrchní vrstvy, která má být 40 cm. Pak už jen stačí dobře zavlažit, čímž sláma trochu klesne a spojí se. V suchém počasí třeba porost polít. Nať se objeví asi po šesti týdnech. Vhodný čas na sběr vám naznačí usychající nať. Koberec ze sena jednoduše srolujete a brambory sklidit.
Bramborová věž
Tento způsob pěstování je založen na postupném vrstvení půdy, které se provádí zároveň s dorůstáním bramborové natě. Můžete na to použít staré pneumatiky, latě sbíjené do pevného rámu či cihly, které budou pohromadě pevně držet. Počet hlíz a výška úrody závisí na průměru pneumatik a počtu vrstev. Optimální výška je čtyři až pět pneumatik.
Návod, jak na to
Na připravenou půdu v zahradě položte pneumatiku, naplňte ji půdou po okraj. Po obvodu vysaďte hlízy na vzdálenost 30 cm od sebe a přisypte zeminu. Jakmile nať dosáhne výšky asi 15 cm přiložte další pneumatiku a dosypte deset centimetrovou vrstvu půdy. Takto můžete pokračovat stále vyšší a vyšší. Nezapomeňte, že nad doplněnou půdou musí vyčnívat vždy několik vrchních listů.
Ve vědru i v pytli
Velmi rané brambory by se vám mohlo podařit vypěstovat i v pytli ze substrátu či ve velkém kbelíku. Hlízy a ani úroda nebudou velké, ale na jeden oběd by to mělo stačit. Vyzkoušejte to například na balkoně nebo na terase.