Pro mnohé je jeho použití v dekorování interiéru nepředstavitelné. Vždyť je to stavební materiál. Jiní se zase jeho průmyslové estetiky nevědí nabažit. Ke které skupině patříte vy?
Popularita betonu ve světě interiérového designu postupně roste. Důvod je jasný. Kdo mu jednou přišel na chuť, nedá na něj dopustit. Lze jej totiž brousit, leštit, lakovat, barvit, dekorovat, ale také škrábat. Jeho povrch může být rovný jako zrcadlo, ale i hrubý, zrnitý či plastický se strukturou dřeva a kůže. Stejně neomezené je jeho využití v interiéru.
Mladí ho milují
Nespoutanost, síla, kreativita a do jisté míry i viditelné porušování pravidel. Přesně to pohledový beton v interiéru evokuje. Právě proto se nejčastěji používá v kombinaci s urbanistickým stylem.
Pokud se rozhodnete aplikovat ho na stěnu, důležité je správné ji sladit se zbytkem interiéru. Výborně vypadá v kombinaci se dřevem, koženými materiály a výraznými barvami , byť v podobě abstraktního umění, ale také s ocelí a se skleněnými doplňky. Závisí na tom, zda chcete dosáhnout chladivý vzhled interiéru, nebo chlad betonu teplými barvami a materiály jemně potlačit.
Na stěně
Nejčastěji jsou z pohledového betonu, tedy velmi pevné velkoformátové desky vyztužené skleněným vláknem s tloušťkou již od šest milimetrů, která se připevní na zeď pomocí bednění. Levnějším, ale stejně efektním způsobem je cementová stěrka. Tu můžete použít na jakýkoliv podklad – beton, dřevo, sádrokarton, dokonce i laminát .
Po speciální úpravě je vhodná do koupelny i přímo do sprchového koutu. Povrch je dokonce ohnivzdorný. Před aplikací cementové stěrky je nutné zhodnotit jakost podkladu. Ten musí být suchý, pevný, čistý a hlavně rovný. Pokud není, je třeba ho takovým udělat. Cena se proto skládá z přípravných prací a ze samotného zhotovení. Orientačně od 60 eur za čtvereční metr.
V kuchyni i na schodech
Jde o skutečně všestranný materiál, takže do kuchyně bude ideální. Jelikož litý beton lze modelovat do různých velikostí, tvarů i tlouštěk, oceníte ho zejména v malé kuchyni. To platí iv případě betonového nábytku a schodiště , které se dokonale přizpůsobí vašim představám i prostorovým možnostem.
Při běžném cementu se čeká, dokud zaschne a ztvrdne. Své finální vlastnosti nabývá až po měsíci, kdy se pokračuje s jeho povrchovou úpravou. Jde o levnější, ale na čas náročnější řešení. Existují však i cementy s krystalickou vazbou vody. Ty jsou rychlejší, ale i tak je nutné dodržet technologické přestávky.
V každém případě, práce s nimi se zkracuje o polovinu s tím, že finální úprava trvá zhruba týden. Povrch se ošetří ochranným nátěrem, v případě kuchyňské pracovní desky přípravky s potravinářským atestem. Na schodiště či dělící stěny je ideální průsvitný, případně retroreflexívny beton. Průsvitný jemnozrnný beton má v sobě zalité skleněná vlákna propouštějící světlo. Specialitou retroreflexívneho betonu jsou skleněné mikrokuličky zalité v betonu, které odrážejí dopadení světlo. Oba typy umožňují různá barevná provedení a uspořádání skleněných částí do vzorů a obrazců.
Originální drobnosti
Necítíte se na velkou betonovou stěnu, ale chcete být trendoví? Cestou jsou doplňky. Ty váš interiér oživí a dodají mu osobitý charakter. Zaručenou volbou je betonové umyvadlo či dřez, ale i doplňky, jako mísy, lampy či hodiny. Pokud si troufáte, originální betonový doplněk si můžete vyrobit i sami doma.
„Beton je vhodný zejména pro lidi, kteří se chtějí odlišit, a pro milovníky industriálního designu. Důležité je beton správně vyvážit prvky, které ztlumí jeho strohý a chladný efekt. Já ho ráda kombinuji se vzory na tapetách a textiliích. Hodí se k němu černá , bílá, zlatá a měděná i odstíny žluté a hnědé. „