Domů Zahrada Zázračný měsíček lékařský

Zázračný měsíček lékařský

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je velmi známá a oblíbená léčivka, která se používala již v době starověkého Egypta. Pěstujte a využívejte jeho léčivé vlastnosti ověřené historií.

Pěstování

Měsíček je skutečně nenáročná rostlinka, kterou můžete vysévat během dubna a května přímo na záhon. Se stanoviskem si nemusíte lámat hlavu, neboť měsíček je v pořádku na sluníčku i ve stínu. Oblibě však vápenaté a sušší půdy. Rostlince také prospívá, když se půda pravidelně prokypříme. Také si dejte záležet na pravidelném odstraňování odkvetlých květů. Podpoříte tím růst nových kvítečků a na podzim si z nich tak můžete posbírat semínka na další sezónu.

Důležité je ještě vědět, že i když je měsíček nenáročný na péči, umí půdu značně vyčerpat. Proto ho po dvou či třech letech vysaďte na jiné stanoviště.

Tip

Měsíček patří k jedlým květem a má jemně pikantní chuť.

Léčivé vlastnosti

Měsíček lékařský léčí zvenku i zevnitř. Jeho květy obsahují favonoidy, organické kyseliny, éterické oleje, vosky a také vitamín C. Pomáhá při poraněních. Ekzémech a popáleninách pokožky. Také zklidňuje kůži po bodnutí hmyzem. Olej z měsíčku je velmi nápomocný pro čerstvé maminky, které ho využívají k potírání podrážděných bradavek. Čaj z měsíčku také pozitivně ovlivňuje pokožku, podporuje trávení a snižuje pocení. Výborně poslouží i při očních zánětů.

Domácí mast z měsíčku lékařského

Potřebujete: 250 g sádla, 2 hrsti nakrájeného měsíčku

Do hrnce dejte sádlo a měsíček. Když se sádlo rozpustí dejte ho pryč z ohně, přikryjte a nechte stát 24 hodin. Pak sádlo znovu rozpusťte a přeceďte přes plátno. Mast skladujte v nádobách s víkem.

Žádné komentáře

Napsat komentář