Citrusy se začínají v březnu probouzet. Postarejte se o ně již nyní, abyste pak mohli radovat z plodů. Například je můžete začít přivykat na slunce, ale pozor na chladnější dny
– Zkontrolujte rostlinám pH zeminy, které by mělo být mírně pod 7. Jednoduchý test dostanete koupit v zahradním centru. Příliš kyselou půdu jemně upravte přidáním vápence, ne vápna.
– Důležitá je také závlaha, začínejte s ní však pomalu. V začátcích je potřeba vody malá, až když se naplno rozvinou listy a začnou ji ve velkém odpařovat, budou potřebovat vydatnější zálivky. Vodu používejte zásadně měkkou, dešťovou nebo odstátou.
– Začněte rostliny v květináčích přivykat na slunce. Můžete je na chvíli nebo během zamračených dnů vynést na balkon či terasu. Na noc je však ještě schovejte dovnitř.
– Kyprěte jim povrch substrátu, aby se dostal ke kořenům vzduch. Živiny z čerstvého substrátu spotřebuje rostlina v květináči asi za dva až tři měsíce, proto se později připravte na pravidelné hnojení.
– Ve skleníku sledujte tepelné účinky slunečních paprsků, které již citelně přehřívají vzduch. Dbejte, aby zemina byla teplejší než vzduch. Vytápěním půdy nejenže zahříváte kořeny citrusů, ale vyrovnáváte rozdíly mezi její teplotou a teplotou vzduchu. Díky tomu citrusy rychleji začnou vegetační období a spíše kvetou, což je důležité pro podzimní dozrávání plodů, hlavně raných odrůd mandarinka. Ty zalévejte vodou o teplotě asi 30 ° C.
– Ve skleníku se postarejte io čistotu listů a větviček. Smyjte z nich lepkavý povrch výtrusů poklic, svilušek či mšic a nalezené škůdci zničte. Mýt začněte odshora. List si jednou rukou podepřete a druhou ho přetřete hadříkem namočeným ve vodě. Do malého kelímku si připravte roztok vody teplé asi 30 ° C s trochou saponátu a několika zrnek hypermanganu. Vodu častěji vyměňujte, abyste rostliny myli vždy čistou vodou. Pracujte v gumových rukavicích.
– Do první jarní závlahy je dobré přidat roztok hypermanganu a některý insekticid proti škůdcům v půdě.